کلینیک زخم

کلینیک زخم

کلینیک زخم ، مجموعه ای است متشکل از افراد متخصص در زمینه بالینی زخم. افرادی که زخم هایشان روند بهبود آهسته ای دارد و یا زخم های مزمنی دارند، به کلینیک زخم ارجاع داده می شوند. برخی زخم ها مانند زخم های دیابتی به دلیل خونرسانی ضعیف به ناحیه، روند بهبودی آهسته تری دارند. این قبیل زخم ها پاسخ خوبی نسبت به درمان های دارویی نشان نمی دهند و به درمان های تخصصی تری نیاز می باشد.

کلینیک زخم

کلینیک زخم

کلینیک زخم ، خدماتی را به افرادی که از زخم های دیابتی، زخم بستر (زخم فشاری)، عفونت های شدید رنج می برند و یا گرافت پوستی انجام داده اند، ارائه می دهد. پزشکان کلینیک زخم مانیکان، ابتدا به بررسی زخم بیمار می پردازند و با توجه به شرایط کلی فرد، بهترین گزینه درمان را برای فرد در نظر می گیرند.

خدماتی که در کلینیک زخم ارائه می شوند، عبارتند از:

بررسی  بالینی زخم

بررسی علت عدم بهبود زخم

پانسمان کردن زخم

آموزش مراقبت از زخم درمنزل

انجام تست های آزمایشگاهی جهت تشخیص قطعی

برداشت و حذف مواد زائد و مرده از روی زخم

وکیوم تراپی (درمان فشار منفی)

با هدف:

تسریع روند بهبود زخم

پیشگیری از عفونی شدن زخم

پیشگیری از ایجاد زخم های جدید و بروز عوارض بعدی

حذف مواد زائد و مرده از روی زخم

بعد از جراحی ، هر گونه بافت مرده و مواد اضافی از روی زخم برداشته می شود، و پانسمان مناسب بر روی زخم قرار می گیرد.  با این کار، روند بهبود زخم تسریع می یابد. مدت زمان بهبودی به میزان شدت زخم بستگی دارد.

وکیوم تراپی

وکیوم تراپی زخم یا درمان فشار منفی، از دیگر خدماتی است که در مرکز زخم مانیکان ارائه می شود. در این شیوه، پانسمان وفوم استریل در اندازه مناسب برش زده می شود و بر روی زخم قرار می گیرد. این فوم همانند یک فیلتر عمل می کند و باعث تسریع روند بهبود زخم می شود.

این روش در افرادی با زخم های دیابتی، زخم های مزمن و زخم های جراحی که بیشتر در معرض عفونت هستند، بسیار مناسب می باشد.

آموزش مراقبت از زخم در منزل

بعد از مراجعه به کلینیک ، معمولا آموزش های زیر به افراد داده می شود تا با بکارگیری موارد به تسریع روند بهبود زخم کمک شود:

زخم بایستی با آب و صابون های ملایم تمیز شسته و سپس خشک شود.

پانسمان بایستی به طور مرتب تعویض شود تا از بروز عفونت پیشگیری شود. زمان تعویض پانسمان با توجه به نوع پانسمان از سوی متخصصین کلینیک تعیین می شود.

 افراد دیابتی بایستی سطح قند خون خود را دائما کنترل کنند.

رژیم غذایی سالم، مصرف و میوه و سبزیجات از جمله مواردی است که به تسریع روند بهبود زخم کمک می کند.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

پاسخ

پنج × سه =