پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر

زخم بستر که با عنوان زخم فشاری نیز شناخته می شود، زخمی است که در اثر وارد آمدن فشار به قسمتی از بدن برای مدت زمان طولانی ایجاد می شود. این زخم ها عمدتا در قسمت های استخوانی، و با کاهش جریان خونرسانی به این نواحی، اتفاق می افتد. بهتر است قبل از ابتلا از نکات پیشگیری از زخم بستر را بدانید .

پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از بروز زخم بستر در افرادی که برای مدت زمان طولانی در بستر بیماری به سر می برند، کار دشواری است. اما با رعایت یک سری نکات می توان از بروز عوارض بعدی پیشگیری کرد.

این زخم ها در قسمت هایی که در تماس مستقیم با رختخواب هستند، دیده می شوند. یکی از راه های پیشگیری از زخم بستر می تواند، این باشد که اطرافیان بیمار سعی کنند وضعیت و موقعیت فرد را دائما تغییر دهند تا فشار و وزن بدنی تنها به یک قسمت وارد نشود. بهتر است پوزیشن فرد هر دو ساعت یک بار تغییر کند.

افرادی که قادر به راه رفتن نیستند، بهتر است هر از گاهی از ویلچر استفاده کنند، و یا در رختخواب بنشینند. اما افرادی که می توانند به کمک عصا و یا واکر راه بروند، حتما بایستی چند قدمی را در طول روز راه بروند، حتی برای مسافت های کوتاه.

در مواردی که فرد به سختی قادر به تکان دادن خود می باشد، بهتر است اقداماتی مانند ماساژ یا فیزیوتراپی در نظر گرفته شود، تا از آتروفی و خشک شدن عضلات نیز پیشگیری شود.

سایر اقدامات پیشگیرانه در بروز زخم بستر عبارت است از:

  • بررسی دائمی پوست، جهت تشخیص به موقع علائم و نشانه هایی از زخم بستر
  • رعایت اصول بهداشتی از سوی بیمار
  • استفاده از پدهای ژله ای در رختخواب، جهت حفاظت از قسمت های حساس بدن
  • استفاده از تشک مخصوص، جهت تعدیل فشار به بدن

یکی از موارد مهم در پیشگیری از زخم بستر، رژیم غذایی مناسب و سالم می باشد. کاهش وزن ناگهانی می تواند یکی از دلایل بروز زخم بستر باشد، زیرا در چنین شرایطی، روند خونرسانی نیز مختل خواهد شد. افرادی که از لحاظ بدنی قوی تر هستند، راحت تر می توانند راه بروند و یا بدن خود را تکان دهند.

مصرف ویتامین های B و C، جهت تقویت سیستم ایمنی بسیار توصیه می شود. مصرف ویتامین، باعث تسریع روند بهبود بیمار نیز خواهد شد.

مصرف میزان کافی پروتئین، برای ساخت بافت عضلانی نیز ضروری می باشد.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

پاسخ

5 × یک =