وکیوم تراپی زخم

در طول زندگی افراد زیادی به زخم های گوناگونی دچار می شوند و نگران این مسئله  هستند که اگر جای زخم باقی بماند چگونه باید آن را از بین ببرند .

اصولا شکل ظاهری زخم ها گرد و نامرتب هستند و با خراب شدن کامل سطح پوست و بخش هایی از میان پوست به وجود می آیند .

وکیوم تراپی زخم

میزان زخم ها چند میلی متر تا چند سانتی متر تغییر می کند و امکان دارد سفت و یا نرم باشد . برخی اوقات هم زخم به قسمت زیرین یعنی درم یا قسمت زیر درم یا هیپودرم منتشر می شود که در این صورت جای می گذارد . زخم ها قادر به این هستند که در پوست یا مخاطی مثل مخاط دهان – مخاط تناسلی – مخاط دستگاه گوارش و … به وجود بیایند . اما رایج ترین جایگاه زخم پوستی ساق پا می باشد . زخم در پوست به صورت التهاب و قرمزی بیشتر و بیشتر زخم های پوستی در برخورد با گرما ، سرما ، تحریک با وسایل بیرونی یا اختلال در جریان گردش خون پوست به وجود می آید . اگر زخم ها دچار عفونت شوند . عمق ، وسعت و شدت آن بیشتر می شود .

زخم های مزمن ممکن است همراه با درد باشد و معمولا شب ها درد آن تشدید می شود .اگر این نوع زخم ها درمان نشوند درد بیشتر می شود و زخم بوی بدی به خود می گیرد و بافت آن قسمت حالت له شدگی به خود می گیرد . درمان زخم هایی که در آن ها اعصاب انتهایی بدن دچار می شوند مثل زخم پای دیابتی یا زخم های بدن بیماری که به کم شدن ایمنی بدن خود دچار شده است و به کم خونی و ایدز – استرس های عصبی  مبتلا شده  است  یا در افرادی که داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند با مشکلات بیشتری همراه است .

از نوع و رنگ ترشحات زخم تا حدودی می توان بدلیل زخم را یافت . به طور مثال ترشح مایعی روشن و شفاف اصولا در زمان بهتر شدن زخم مشاهده می شود . ترشحی که دارای چرک باشد در زخم های عفونی شده رنگ زرد کرمی دارد و ترشح خون آلود اصولا در زخم های بدخیم و در هنگام بهتر شدن زخم عمیق دیده می شود . برخی اوقات برای اینکه  زخم را تشخیص دهند آزمایشاتی برای بیمار تجویز می کنند .

وکیوم تراپی زخم یک تکنیک درمانی به روز و جدید در دنیا می باشد که برای ترمیم زخم ها از فشار منفی کنترل شده است استفاده می کند .  براساس تحقیقات به دست آمده، وکیوم تراپی زخم، مواد مسری و مضر را از سطح زخم جدا می‌کند و قرنطینه می‌کند. هنگام انجام این روش بیمار می‌تواند در حرکت باشد.

وکیوم تراپی زخم

در روش وکیوم تراپی زخم به اضافه فرآیند ترمیم در درون بدن ، در سطح زخم همچنین وجود دارد . در این شیوه زمانی که از بیرون زخم وکیوم را اعمال می شود فشاری مدرن بین سطح بیرونی و سطح داخلی زخم به وجود می آید و در نهایت جریان خون به علت وارد این فشار دارای سرعت می شود و به همراه خون مقداری مواد غذایی و اکسیژن به زخم می رسد و سرعت ترمیم را افزایش می دهد و هزینه های درمان را همچنین یک سوم کاهش می دهد . این نوع درمان می تواند به صورت دو روش در ترمیم زخم تاثیراتی بگذارد که که اولین روش بهتر شدن بافت های بیرون و سطح زخم می باشد و دیگری اثرات آن بر روی بافت های داخلی نواحی زخم است . تحقیقات به دست آمده نشان می دهد که وکیوم تراپی  می تواند زخم مواد مسری و مضر را از سطح زخم جدا کند و در یک سیستمی که به صورت بسته می باشد نگه داری کند . زمانی که زخم وکیوم می شود سطح زخم را با یک پانسمان می بندد و یک سطح بسته به وجود می آید . این سطح بسته باعث می شود که موقع اعمال وکروم عوامل تشدید کننده زخم که در سطح زخم هستند به فوم های آنتی باکتریال جذب شود . فوم زخم حاوی منافذ باز بوده است که برای تشکیل بافت جدید بسیار موثر می باشد . این فوم خاصیت هیدروفوبی دارد و این خاصیت موجب می شود که ترشحات زخم را از بین منافذش به خارج از محیط انتقال دهد و در محفظه جمع آوری کند . بعضی که بی هوازی نیستند که با خارج شدن اکسیژن از سطح زخم از بین می روند به همین دلیل لبه های زخم به یکدیگر نزدیک می شوند و محیط بیرون زخم را برای بهبودی بهتر آماده می کنند .

فوم زخم

فوم زخم منافذ بازی دارد که در تشکیل بافت جدید تأثیرگذارند. این فوم خاصیت هیدروفوبی دارد که باعث می‌شود ترشحات زخم از میان منافذ آن به محفظه منتقل شود و در آن انباشته شود.

وکیوم تراپی زخم

در موارد ذیل وکیوم تراپی باید با دقت فراوان صورت گیرد:

در زمان وکیوم تراپی در ناحیه نزدیک رگ خون ، ارگان های داخلی و تاندونها باید در صورت امکان این بافت ها را با فاشیا یا بافت های نرم نزدیک پوشاند یا روی این بافت ها گاز وازلین مصرف شود .

اگر ارگان های مهم مانند رگ خون و اعضاب به استخوان های شکسته شده با لبه تیز نزدیک باشد این  احتمال وجود دارد که این ارگان ها به وسیله لبه تیز استخوان ها آسیب ببینند . در این مواقع باید این ارگان ها را به طوری که از لبه استخوان ها نیز مراقبت کرد  .

مزایای وکیوم تراپی زخم

• از حجم زخم می‌کاهد.
• مایعات زایدی که می‌تواند از ترمیم زخم جلوگیری کنند را از زخم جدا می‌سازد.
• با کم کردن مایعات بین سلولی باعث کاهش تورم می‌شود.
• موجب افزایش خون‌ رسانی می‌شود که به تشکیل بافتهای ترمیمی کمک می‌کند.
• مانع خشک شدن سطح زخم می‌شود.

کاربردهای وکیوم تراپی زخم

در ادامه به کاربردهای شناخته شده از سوی FDA آمریکا اشاره می‌کنیم:
• زخم‌های حاد و مزمن
• زخم‌های ناشی از تروما
• زخم‌های بعد از عمل جراحی
• سوختگی‌ها
• زخم‌هایی ناشی مرض قند و زخم بستر
• پیوند پوست

موارد منع کاربرد وکیوم تراپی زخم

• زخم‌هایی که پوششی از بافت‌های مرده دارند.
• عفونت استخوانی که درمان نشده است.
• فیستول‌هایی که درمان نشده‌اند.
• در صورتی که فرد زخم‌های سرطانی دارد.

موارد خاص وکیوم تراپی زخم

• در مواقعی که قرار است وکیوم‌ تراپی زخم نزدیک رگ خون، ارگان‌های داخلی و تاندون‌ها، انجام شود، باید این بافت‌ها را با فاشیا یا بافتهای نرم اطرافش پوشش داد یا روی این بافتها از گاز وازلین استفاده کرد.
• اگر اعضای مهمی مثل رگ خونی و اعصاب به استخوان‌های شکسته شده با لبه‌ی تیز نزدیک باشند، این احتمال وجود دارد که این اعضا توسط استخوانهای تیز آسیب ببینند. در این شرایط باید این اعضا را به هر نحوی که شده از لبه‌های تیز استخوانها محافظت کرد.

راهنمایی‌های لازم برای استفاده از وکیوم تراپی زخم

• بیمار و نوع زخم باید مناسب وکیوم تراپی باشد.
• پیش از شروع درمان باید بافتهای نکروتیک با عمل جراحی از سطح زخم جدا شوند زیرا در غیر این صورت این بافتها باعث ایجاد فشار روی سطح زنده و سالم زخم شده و مانع تشکیل بافتهای ترمیمی می‌شوند.
• عدم نشت پانسمان وکیوم‌ تراپی زخم را باید کنترل کرد.
• فوم را نباید با فشار در سطح زخم قرار داد.
• مدت زمان مورد نیاز برای وکیوم تراپی حداقل 22 ساعت از 24 ساعت است.

توضیحاتی درباره فشار منفی وکیوم تراپی زخم

فشارهای وکیوم بر طبق قضاوت پزشک از زخم بیمار می باشد . فشارهای وکیوم تراپی می تواند با 25 میلی متر جیوه یک یا چند بار تغییر داده شود . فشار بهینه وکیوم تراپی 125 میلی متر جیوه می باشد . فشار بالاتر از 250 میلی متر جیوه برای این تراپی ضرر دارد .

دلایل افزایش فشار وکیوم تراپی

در سطح زخم ترشحات زیادی وجود داشته باشد .

سطح زخم وسیع باشد .

برای ثابت نبودن بانداژ وکیوم تراپی زخم احتمالی وجود داشته باشد .

در موارد ذیل فشار باید یک بار یا چند بار کم شود:

درد و احساس ناراحتی غیر قابل درمان با داروهای مسکن

بیماران سالمند و یا با تغذیه نامناسب

وجود ریسک برای خونریزی در سطح زخم

کم بودن جریان خون در سطح زخم

ساخته شدن بیش از حد بافت جدید

وکیوم تراپی زخم

موارد موثر بر وکیوم تراپی

پانسمان وکیوم تراپی باید هر 48 ساعت عوض شود و در صورت عفونت فعال داشتن در سطح زخم می بایست پانسمان هر 24 ساعت یک بار عوض شود.

عفونت استخوان می بایست به طور فعال درمان شود .

بخاطر اینکه حداکثر استفاده از وکیوم تراپی دریافت شود باید سطح زخم از بافت های تکروتیک و بافت های سخت باقی مانده پاکیزه شود تا جریان خون در سطح زخم بهتر شود .

اگر پمپ وکیوم تراپی باید بیشتر از دو ساعت خاموش باشد باید پاسنمان از روی زخم براشته شود و زخم را با پانسمان معمولی محافظت کرد .

زخم های قابل درمان با وکیوم تراپی

انواع مختلف زخم های فشار

زخم های بستر

زخم پای دیابتی

زخم های نوروپاتیک

زخم های مربوط به نارسایی های عروقی

زخم های ترواتیک

زخم های حاصل از شکستگی استخوانها

ارتوپدی

انواع زخم های باز شده جراحی

مکانیسم اثر

منظور از درمان با فشار منفی مبتدل شدن زخم  و مقاوم به درمان های  کنترل شده است به طوریکه ترشحات مازاد و آلوده به عفونت از بستر زخم جمع آوری می شود و جریان خون در بافت و دفع بقایای سلولی و متابولیت از سیستم لنف بهتر انجام می شود . مهم ترین مکانیزم عمل برای اثر فشار منفی در سریع بودن التیام عبارتند از :

به وجود آمدن یک مکان مرطوب و ایزوله برای بهتر شدن زخم

از بین بردن عفونت و ترشحات مازاد از سطح زخم

کمک به بهتر شدن جریان خون موضعی در ناحیه

کم شدن کلونی باکتری ها

بالا رفتن سرعت تشکیل بافت های گرانوله در موضع

دسته بندی زخم ها

خراشیده شدن و یا ساییده شدن

بریدگی

پاره شدن

قطع عضو

زخم فشاری

وکیوم تراپی زخم

زخم های باز

به جراحت های به وجود آمده در روی پوست زخم باز گفته می وشد . با به وجود آمدن خم باز روی پوست بخش های زیر پوست قابل رویت می شود و در نهایت موجب خونریزی های خارجی در فرد می شود . زخم های باز بیشتر در معرض عفونت هستند و  میکروب ها را آسان تر می توانند وارد لایه های عمقی پوست کنند که بر اثر همین امر تمامی قسمت های بدن را  درگیر می کند . در نتیجه در صورتی که زخم های باز بر روی پوست به وجود آمده است توصیه می شود روی تمام زخم ها به درستی تمیز  و پوشیده شوند و در صورتی که روی بدن زخمی ایجاد شده است حتما در اسرع وقت آن درمان شود چون اگر درمان صورت نگیرد باعث می شود میکروب ها وارد شوند و میکروب ها می توانند به لایه های عمقی پوست نفوذ بیشتری داشته باشند و در برخی اوقات دیده می شود که ممکن است عفونت در تمام بدن پخش شود .

علائم عفونت زخم

اگرچه پوست در اطراف زخم به رنگ های کرم و یا قرمز شوند و البته همراه با درد باشد و در بعضی از مواقع مایعی زرد رنگ یا مایل به سبز از آن خارج شود عفونت زخم در فرد به وجود آمده است که می تواند بسیار همراه با درد باشد و این مسئله باعث بروز ناراحتی هایی در فرد می شود و به همین خاطر باید هرچه سریعتر درمان انجام شود .

در صورتی که رگ های قرمز مانندی در نواحی زخم ایجاد شده باشد علائمی از عفونت زخم می باشد . عفونت زخم می تواند خطر آفرین باشد . در نهایت باید گفت رویت خط های قرمز رنگ نواحی زخم احتیاج به مراقبت های فوری دارد .

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

پاسخ