نکات ضروری در رابطه با درمان دیابت

نکات ضروری در رابطه با درمان دیابت

برای درمان دیابتتان از نکات ضروری زیر سود ببرید:

غذایی را که دوست دارید بخورید

شما مجبور نیستید که غذاهای مورد علاقه‌تان را فقط به خاطر اینکه دیابت دارید رها کنید، ولی باید بدانید که انتخاب شما چگونه بر روی قند خونتان تاثیر می‌گذارد. یک متخصص تغذیه یا دیابت می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه می‌توانید میزان کربوهیدراتهای غذا را ارزیابی کنید، بر چسب غذاها را بخوانید و وعده غذاییتان را تنظیم کنید. این مهارتها به شما کمک می‌کند که دیابتتان را کنترل کنید و زائده‌های چشایی زبان خود را راضی و خوشحال نگه دارید.

نکات ضروری در رابطه با درمان دیابت

کنترل بشقابتان را به دست گیرید

آیا به دنبال یک غذای متعادل هستید؟ بشقاب تان را به سه قسمت تقسیم کنید. نیمی از بشقاب را با سبزیهایی مثل اسفناج، بروکلی، هویج و یا نخود سبز پر کنید. سپس قسمت خالی آن را به دو نیم تقسیم کنید. یک قسمت آن را برای غذاهای نشاسته‌دار، برنج قهوه‌ای، کویینو(Quinoa)، نان با غلّه کامل و یا پاستا پر کنید و در قسمت آخر گوشت یا یک پروتئین دیگر قرار دهید. علاوه برآن، شما می‌توانید حدود ۲۰۰ سی سی شیر کم چرب و یک عدد میوه میل نمایید.

ثبت کنید

هر روز اطلاعات مفید مانند میزان قند خون، آن چه می‌خورید، تمرین‌هایی که انجام می‌دهید و یا داروهایی که می‌خورید را یادداشت کنید. این به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا متوجه شوید درمان دیابتتان چطور پیش می‌رود . همچنین هدفها و احساساتتان را یادداشت کنید. این به شما اجازه می‌دهد که در مسیر باقی بمانید و به شما جهت نکاتی که باید از صحبت‌های پزشکتان یادداشت برداری کنید، یادآوری می‌کند.

برای روز بیماریتان برنامه داشته باشید

بیماریهای شایعی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و اسهال می‌تواند قند خونتان را بالا ببرد. همچنین دیابت باعث می‌شود مبارزه با عفونت ها سخت تر شود. غذاهایی را که برای معده راحت هستند، ولی می‌توانند به شما مایعات کافی و کربوهیدرات‌های ضروری را برسانند، ذخیره کنید. در زمان بیماری قند خونتان را بیشتر چک کنید. همچنین بدانید چه زمانی (کتون)های خونتان را باید چک کنید و اینکه چه زمانی با پزشک‌تان تماس بگیرید. فراموش نکنید و واکسن آنفولانزا را هر سال تزریق کنید.

مراقب کابینت داروهایتان باشید

اگر شما قرص یا داروی تزریقی دریافت می‌کنید، به اندازه مصرف سه روز آن را در دسترس قرار دهید تا در زمان مسائل اورژانسی از آنها استفاده کنید. از آن جایی که برخی از داروهای دیابت شما ممکن است بر برخی داروهای دیگر تأثیر بگذارد (هر چند ممکن است شما آنها را بدون نسخه خریداری کنید)، با پزشکتان قبل از مصرف هر دارویی مشورت کنید. با تهیه لیستی از داروهایی که مصرف می‌کنید و قرار دادن آن در اختیار دندانپزشک و پزشک خود آنها را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید.

نکات ضروری در رابطه با درمان دیابت

با استرسهای روزانه بجنگید

استرس‌ها و فشارهای زندگیتان را کاهش دهید تا دیابت از شما تشکر کند. استرس می‌تواند قند خونتان را بالا ببرد و ممکن است باعث انتخابهای بد غذایی توسط شما شود. ورزش یک راه اساسی برای کاهش استرس است. ورزش میزان مواد شیمیایی خاصی را که باعث ایجاد حس رضایت و خوشی می‌شود، در مغز بالا می‌برد. راههای زیادی برای فعال بودن وجود دارد از شرکت در کلاسهای ورزشی، رقص تا ورزش در باشگاه نزدیک محل سکونتتان. نکته اصلی این است که شما فعال باشید.

ورزشهای کوتاه کوتاه انجام دهید

احتیاج نیست که تمام فعالیت ورزشی خود را در یک حرکت انفجاری بزرگ خلاصه کنید. آن را در طول روز پخش کنید. سه بار پیاده روی کوتاه مدت ده دقیقه‌ای می‌تواند به اندازه‌ی یک پیاده روی سی دقیقه‌ای مفید باشد. فعالیتهای ورزشی معتدل، دنیای مطلوبی را پیش چشم شما ترسیم می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند که قند خون خود را تنظیم کنید، اضطراب را کاهش دهید و فشار خون و کلسترول خود را کاهش دهید.

ورزش های قدرتی را امتحان کنید

شما می‌توانید با انجام دادن ورزشهای قدرتی مثل بالا بردن وزنه یا استفاده از دستگاههای استقامتی در باشگاهها از ضعف عضلانی جلوگیری کنید. مطالعات بیان می‌کند که علاوه بر این مسئله، ورزش سنگین نحوه مصرف انسولین و قند را در بدن شما بهبود می‌بخشد. علاوه بر تمام اینها، این یک راه فوق العاده است برای این که شما وزن کم کنید.

هر شب انگشتهای پای خود را بررسی کنید

از یک آینه‌ی دستی یا شخصی دیگر کمک بگیرید تا زخمها، تورم و تغییر رنگ را در انگشتهای خود بررسی کنید. فراموش نکنید که لای انگشتهای پا را هم ببینید. اگر هر چیز غیر طبیعی دیدید، با پزشک معالج خود تماس بگیرید و در صورت وجود میخچه و پینه او را از این مسئله مطلع کنید. مراقبت از پای خود را جزء کارهای روتین روزانه قرار دهید، آن ها را هر روز بشویید، با کرم مرطوب کننده آغشته کنید و ناخن های پایتان را کوتاه نگه دارید.

عادت به سیگار را کنار بگذارید

اگر سیگار می‌کشید، یک روز را برای ترک آن تعیین کنید که به شما شانس آماده شدن برای مواجهه با آن روز را بدهد. ممکن است، برای شکست دادن و کنار گذاشتن اعتیاد جسمی و روانی به نیکوتین سیگار احتیاج به کمک داشته باشید. برنامه‌های ترک سیگار، گروه های حمایت‌گر و مراکز بهبود سلامت می‌توانند درمانهای تخصصی را در اختیار شما قرار دهند. داشتن زمان برای رو به رو شدن با این مسئله، در صورت استفاده از هر کدام از روشهای ترک اعتیاد به سیگار می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

فقط هنگام غذا خوردن، از نوشیدنی های الکی استفاده کنید

شاید دکتر شما مخالفتی با نوشیدن الکل در مواقع خاص نداشته باشد. اما فقط زمانی که چیزی می‌خورید، همراه با آن از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنید چون الکل می‌توانید منجر به افت قند خون در شما شود. علاوه بر این، برای مواقعی که تشنه شدید حتما مقداری آب در دسترس داشته باشید. نوشیدنیهای ترکیبی می تواند قند خون شما را بالا ببرد برای مثال اگر شما از یک نوع آب میوه و سودای معمولی در ترکیب با الکل استفاده کنید. در زنان بهتر است که بیشتر از یک بار و در مردان بیشتر از دو نوبت از نوشیدنی الکلی استفاده نکنند.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

پاسخ

پنج × 1 =