مراقبت از زخم های دیابتی

مراقبت از زخم های دیابتی

مراقبت از زخم های دیابتی بسیار حائز اهمیت می باشد . در این مقاله توضیحاتی در این زمینه بیان می شود . با ادامه مطلب همراه باشید .

مراقبت از زخم های دیابتی

مراقبت از زخم های دیابتی

بررسی و مراقبت از زخم های دیابتی

رعایت اقدامات زیر به تسریع روند بهبود زخم های دیابتی کمک می کند:

بررسی مداوم زخم. افراد دیابتی باید به طور مرتب و روزانه زخم های خود را بررسی کنند تا از بروز عفونت زخم و یا سایر عوارض پیشگیری شود. با بررسی دائمی، فرد متوجه ایجاد زخم های جدید به خصوص در پاها خواهد شد.

بررسی کف پا و نواحی ما بین انگشت ها فراموش نشود.

برداشتن مواد زائد و مرده از روی زخم. نکروز (سلول های مرده) و مواد اضافی معمولا بر روی زخم های دیابتی تشکیل می شوند، که احتمال تجمع باکتری و سموم بر روی زخم و بروز عفونت افزایش می یابد.

وجود این مواد بر روی زخم، مانع از ضد عفونی کردن زخم می شود، به همین خاطر، پیش از درمان باید نسبت به برداشتن مواد زائد و مرده اقدام شود.

تعویض مرتب پانسمان. تعویض به موقع پانسمان، باعث می شود تا محیط مرطوبی برای زخم فراهم شود، در نتیجه از تجمع باکتری و عفونی شدن زخم جلوگیری خواهد شد.

عدم وارد آمدن فشار به زخم. وارد آمدن فشار به زخم، باعث آسیب پوست و عمیق تر شدن زخم می شود.

علاوه بر موارد گفته شده، تقویت سیستم ایمنی نیز به تسریع روند بهبود زخم کمک می کند. اقداماتی مانند:

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل. رژیم غذایی از جمله مواردی است که تاثیر مستقیم بر سطح قند خون می گذارد. در صورتی که سطح قند خون افراد دیابتی در حد نرمال و طبیعی باشد، قطعا روند بهبود زخم با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

افراد دیابتی باید از مصرف کربوهیدرات ها، مواد قندی افزودنی و فست فودها دوری کنند. و در مقابل میوه، سبزیجات تازه و فیبر بیشتری مصرف کنند. رژیم غذایی سالمی که محتوی ویتامین C، روی و پروتئین باشد به تسریع روند بهبودی کمک می کند.

ورزش و فعالیت بدنی. ورزش و تحرک بدنی باعث می شود قند به طور موثرتری از خون به سلول ها برسد، که در نهایت کمکی است به درمان سریع زخم.

ترک سیگار. سیگار و نیکوتین موجود در آن، باعث به تاخیر افتادن روند بهبود زخم می شود.

مشاهده هر گونه ترک روی پوست پا، باید بررسی شود.

شروع اقدامات درمانی تحت نظر پزشک، در تعیین بهترین روش درمانی، تسریع روند بهبودی زخم و به حداقل رساندن عوارض بسیار مهم می باشد.

Source: https://www.healthline.com/health/diabetes/diabetes-and-wound-healing#what-leads-to-slow-healing

پاسخ

2 × 5 =