مراحل بهبود زخم

مراحل بهبود زخم

• مرحله توقف خونریزی (هموستاز)

روند بسته شدن زخم و منعقد شدن خون، هموستاز نام دارد. اولین مرحله هموستاز مربوط به زمانی است که جریان خون محدود می شود، پلاکت ها به هم می چسبند و خون منعقد خواهد شد. این مرحله بسیار سریع اتفاق می افتد. با پاره شدن دیواره اپی تلیال رگ های خونی، پلاکت ها به سطح اندوتلیوم می چسبند. با تشکیل فیبرین، خون از حالت مایع تبدیل به ژل شده و پروترومبین آزاد می گردد. تشکیل ترومبوز یا همان لخته، باعث می شود تا سلول های خون در همان ناحیه زخم، جمع شوند. در واقع، ترومبوز مهم ترین مرحله بهبود زخم می باشد.

مراحل عفونت عکس

مراحل عفونت عکس

• مرحله التهاب

التهاب، دومین مرحله از مراحل بهبودی زخم است که درست بعد از آسیب رگ های خونی آغاز می شود. التهاب، از بروز خونریزی و عفونت پیشگیری می کند. در این مرحله، سلول های آسیب دیده، فاکتورهای رشد، و هم چنین آنزیم هایی که باعث التهاب، درد و قرمزی می شوند، فعال خواهند شد. بروز التهاب زخم ، در طول روند بهبودی زخم، کاملا طبیعی است، در صورتی که این حالت ادامه دار شود، مشکل ساز خواهد شد.

• مرحله رشد

در این مرحله، کلاژن سازی و تشکیل بافت های جدید و گرانوله اتفاق می افتد. علاوه بر این، شبکه ای از رگ های خونی جدید نیز تشکیل می شود که اکسیژن و مواد غذایی را به اندازه کافی دریافت می کنند. در صورتی که روند بهبودی به خوبی طی شود، بافت های گرانوله به رنگ صورتی و یا قرمز خواهند بود، تیره شدن این بافت ها به منزله عفونت می باشد. در نهایت، سلول های اپی تلیال، زخم و آسیب را مجدد پوشش می دهند.

• مرحله تکامل

در این مرحله، با ترمیم زخم توسط سلول ها، زخم به طور کامل بسته می شود. سلول هایی که دیگر نیازی به آن ها نیست، طی روند طبیعی می میرند و از بین می روند. در مرحله قبلی، کلاژن به طور نامنظم تشکیل می شود، در نتیجه، زخم نیز ضخیم تر خواهد شد، اما در این مرحله، کلاژن در یک ردیف قرار می گیرد و با جذب آب، از میزان ضخامت زخم کم می شود. این مرحله تقریبا بعد از گذشت سه هفته از ایجاد زخم آغاز می شود.
مراحل بهبودی زخم بسیار حساس و پیچیده هستند، در صورتی که این مراحل به طور کامل طی نشوند، زخم عفونی و مزمن خواهد شد. مراقبت از زخم، مانند مرطوب و تمیز نگه داشتن زخم نیز باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

 

 

 

پاسخ

نوزده − پنج =