عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن

عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن

صرف نظر از آسیب و یا عمل جراحی، روند طبیعی بهبود و درمان زخم زمان می برد. در صورتی که زخمی طی سی روز بهبود نیابد، به عنوان زخم مزمن در نظر گرفته خواهد شد. در این مقاله، به بررسی عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن می پردازیم.

عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن

عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن

عوامل موثر در روند بهبود زخم های مزمن

سن بیمار

سن، از جمله عواملی است که در روند بهبود زخم تاثیر می گذارد. معمولا بعد از ۶۰ سالگی و به دلیل تغییرات فیزیکی ناشی از افزایش سن، شاهد کند بودن روند بهبود و درمان زخم هستیم. با افزایش سن، واکنش های التهابی و هم چنین تولید و تشکیل اپی تلیوم پوست به کندی انجام می شود.

کاهش کلاژن سازی با افزایش سن، خود یکی از دلایل اصلی در به تاخیر افتادن روند بهبود زخم می باشد.

نوع زخم

مشخصات زخم از جمله عوامل موثر در تسریع روند بهبود زخم می باشد. هر چه اندازه زخم بزرگ تر باشد، روند بهبود نیز طولانی تر خواهد بود. حتی جالب است بدانید فرم زخم نیز بر زمان بهبود تاثیر می گذارد، زخم های خطی، سریع تر بهبود می یابند. در حالی که زخم های دایره ای شکل، طی مدت زمان طولانی تری بهبود خواهند یافت.

وجود هر گونه مواد زائد و مرده (نکروزه) بر روی بافت زخم، روند بهبود را به تاخیر می اندازد.

عفونت

هر گونه شکاف، برش و زخم بر روی پوست، راه را برای ورود میکروب ها و عوامل بیماری زا باز می کند. در حالت طبیعی، این عوامل بیگانه توسط گلبول های سفید سیستم ایمنی، نابود می شوند. در صورت عفونی شدن زخم، درمان ها و مراقبت های بیشتری از جمله مصرف آنتی بیوتیک لازم می باشد.

ابتلا به بیماری های مزمن

افراد مبتلا به دیابت و یا بیماری هایی که بر سیستم خونرسانی به بافت ها تاثیر می گذارند، مانع از طی شدن روند طبیعی درمان و بهبود زخم می شوند. چرا که خونرسانی کافی به بافت زخم، خود یکی از مهم ترین عوامل در بهبود زخم می باشد.

به همین خاطر، افراد مبتلا به بیماری های خاص و مزمن، حتما در خصوص درمان زخم های مزمن شان باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

تغذیه نامناسب

بروز عفونت نیاز فرد به پروتئین و کالری را افزایش می دهد. در صورتی که تغذیه بیمار سالم نباشد، شاهد بروز مشکلانی در روند بهبود زخم خواهیم بود. علاوه بر این، در برخی زخم های مزمن مانند زخم های پا و زخم های فشاری، شاهد ترشح مقادیر زیادی پروتئین از زخم هستیم.

در چنین شرایطی، اگر کالری کافی از طریق رژیم غذایی جذب نشود، بدن از پروتئین جهت تامین انرژی مورد نیاز استفاده می کند، که در نهایت، روند بهبود زخم نیز به کندی طی خواهد شد.

کمبود آب بدن

کافی نبودن میزان رطوبت سطح زخم می تواند باعث کاهش اکسیژن رسانی و در نهایت به تاخیر افتادن روند بهبود زخم شود. در صورت بروز زخم، نوشیدن آب و مایعات به انتقال گلبول های سفید به ناحیه آسیب دیده و اکسیژن رسانی و تغذیه مناسب زخم کمک می کند.

 

 کاهش جریان خونرسانی

از آن جایی که خون، حامل اکسیژن و مواد مورد نیاز برای بافت می باشد، به روند بهبود زخم نیز کمک می کند. به همین خاطر در اختلالاتی مانند بالا بودن فشار خون و یا بیماری های عروقی، شاهد به تاخیر افتادن روند بهبود زخم هستیم.

انسداد و یا باریک شدن رگ های خونی و یا بروز مشکلات قلبی و کلیوی، روند خونرسانی به بافت و ناحیه درگیر را مختل می کنند.

ادم

می توان گفت تمامی آسیب ها و جراحات منجر به بروز التهاب بافت و یا همان ادم می شوند. اما التهاب زیاد می تواند باعث افزایش فشار در رگ های خونی و مختل شدن روند خونرسانی شود.

آسیب و صدمه مجدد

در صورت بروز مجدد زخم به دلیل فشار و یا ساییده شدن سطح زخم، روند بهبود زخم به تاخیر می افتد و در برخی موارد، ممکن است اقدامات درمانی کمکی به بهبود زخم نکند. تغییر پوزیشن بیمار و یا استفاده از وسایل حفاظتی، امکان تشکیل مجدد زخم را به حداقل می رساند.

سبک زندگی ناسالم

متاسفانه مواردی مانند سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی، روند درمان زخم را به تاخیر می اندازند. برخی اقدامات نادرست مانند:

  • خواب ناکافی
  • بالا نگه نداشتن ناحیه درگیر
  • تمیز نکردن زخم
  • عدم استفاده از پانسمان های مناسب و استریل
  • عدم مراقبت از زخم
  • در به تاخیر افتادن روند بهبود زخم بسیار موثر هستند.

نتیجه گیری

خوش بختانه اقدامات درمانی بسیاری وجود دارند که به روند بهبود زخم های مزمن کمک می کنند. مواردی مانند: پانسمان کردن مناسب زخم، دبرید و تمیز کردن زخم و استفاده از تکنیک های نوین درمان همچون وکیوم تراپی زخم (درمان زخم با استفاده از فشار منفی).

پزشک با شناسایی عوامل موثر در بهبود زخم، بهترین گزینه درمانی را برای بیمار در نظر خواهد گرفت.

Source: https://www.woundsource.com/blog/factors-affecting-wound-healing-in-chronic-wounds

 

پاسخ

2 × دو =