عوارض زخم بستر

عوارض زخم بستر

زخم بستر که با عنوان زخم فشاری نیز شناخته می شود، در اثر وارد آمدن فشار زیاد به پوست ناحیه درگیر در مدت زمان کوتاه و یا در اثر وارد آمدن فشار کم در مدتی طولانی ایجاد میشود. نتیجه چنین فشاری، کاهش خونرسانی، اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه درگیر می باشد که در نهایت منجر به نکروز بافت و بروز زخم خواهد شد.

اختلالات پزشکی مانند دیابت نوع دو که بر روند جریان خونرسانی تاثیر می گذارند، احتمال بروز زخم بستر را نیز افزایش می دهند.

در این مقاله به بررسی عوارض زخم بستر می پردازیم.

عوارض زخم بستر

عوارض زخم بستر

حتی با وجود اقدامات درمانی موثر، احتمال بروز عوارض ناشی از زخم بستر وجود دارد. برخی عوارض زخم بستر به شرح زیر می باشند:

سلولیت

عفونت ناشی از زخم بستر می تواند پخش شود و لایه های عمقی تر پوست را نیز درگیر کند، این نوع عفونت سلولیت نام دارد و می تواند منجر به بروز علائمی مانند قرمزی، درد و التهاب در ناحیه درگیر شود. آنتی بیوتیک راه درمان سلولیت می باشد.

در صورتی که نسبت به درمان سلولیت اقدامی صورت نگیرد، عفونت وارد جریان خون می شود و استخوان و مفاصل را نیز درگیر خواهد کرد. در برخی موارد که البته نادر است، تشکیل زخم بستر در نواحی پشت بدن مانند ستون فقرات، می تواند غشای اطراف ستون فقرات را درگیر و منجر به بروز مننژیت شود.

مسمومیت خون

در صورتی که فردی دچار اختلال نقص سیستم ایمنی باشد و زخم بستر عفونی شود، احتمال سرایت عفونت به خون و سایر ارگان های بدن افزایش می یابد. چنین شرایطی مسمومیت خون یا سپتیسمی نام دارد.

در موارد شدید، آسیب و درگیری چند ارگان می تواند باعث افت فشار خون و بروز شوک شود. سرد شدن بدن و بالا رفتن ضربان قلب، از جمله علائم بروز شوک می باشد.

مسمومیت خون وضعیت اورژانسی است و سریعا باید نسبت به درمان آن اقدام شود تا عملکرد طبیعی بدن حفظ شود.

عفونت استخوان و مفصل

در صورتی که زخم بستر عفونی شود، عفونت می تواند با درگیری مفاصل و استخوان ها منجر به بروز آرتریت سپتیک و استئومیلیت شود. هر دو این عفونت ها به غضروف و استخوان صدمه وارد می کنند و بر روی عملکرد آن ها نیز تاثیر می گذارند.

جهت درمان این عوارض و عفونت، مصرف آنتی بیوتیک برای فرد در نظر گرفته می شود. در صورتی که شدت عفونت زیاد باشد، از روش های جراحی نیز استفاده خواهد شد.

  • برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید .

Source: https://www.hse.ie/eng/health/az/b/bed-sores/complications-of-pressure-ulcers.html

پاسخ

11 + دو =