علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت

دیابت، بیماری متابولیکی است که در آن سطح قند خون بالا می رود. در دیابت نوع یک بدن قادر به تولید انسولین نمی باشد. در دیابت نوع دو، انسولین به مقدار کافی تولید نمی شود و بیشتر افراد به این نوع دیابت مبتلا هستند.

علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت

در برخی موارد، فرد مبتلا به دیابت، هیچ گونه علامت و نشانه ای را ندارد، به همین خاطر در چنین مواردی دیابت دیر تشخیص داده می شود. چنین حالتی عمدتا در دیابت نوع دو اتفاق می افتد.

در صورتی که مشکوک به ابتلا به دیابت هستید، و یا علائمی که در این مقاله به آن اشاره می کنیم، در شما احساس می شود، حتما به متخصص مراجعه کنید. تشخیص علائم و درمان به موقع این بیماری، از بروز عواقب بعدی آن پیشگیری می کند. یکی از مشکلات ناشی از بیماری دیابت ایجاد زخم پای دیابتی می باشد .

یکی از شایع ترین علائم بیماری دیابت ، افزایش سطح قند خون است که اصطلاحا هایپرگلایسمی نامیده می شود. در چنین شرایطی، احتمال بروز آسیب های عصبی افزایش می یابد و به همین خاطر، بسیاری از افراد متوجه بروز زخم در قسمت های مختلف بدن به خصوص پاهای خود نخواهند شد. زخم پای دیابتی یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری دیابت می باشد.

  • تکرر ادرار، تشنگی و خستگی از دیگر علائم و نشانه های دیابت هستند که با افزایش سطح قند خون مرتبط هستند.

تکرر ادرار

آیا اخیرا تعداد دفعات دفع ادارتان بیشتر شده؟ زمانی که سطح قند خون بالا برود، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد. در صورتی که انسولین به میزان کافی در بدن تولید نشود، کلیه ها آب را از خون می گیرند و در نتیجه غلظت گلوکز نیز افزایش خواهد یافت و شما احساس می کنید که مثانه تان پر شده است.

گرسنگی

در صورتی که تولید انسولین در بدن متوقف شود و یا انسولینی در خون تولید نشود، سلول ها انرژی دریافت نمی کنند، به همین خاطر احساس گرسنگی بیشتری خواهید داشت.

کاهش وزن ناگهانی

این مورد عمدتا در دیابت نوع یک دیده می شود. در صورتی که بدن قادر به تولید انسولین نباشد، انرژی مورد نیاز بدن از منابع دیگری تامین می شود (سلول هایی که گلوکز دریافت نمی کنند)، در چنین شرایطی، بافت های عضلانی و چربی، جهت تامین انرژی تجزیه خواهند شد.

خستگی

یکی دیگر از عوارض دیابت و عدم تولید کافی انسولین، خستگی و بی حالی فرد می باشد.

تاری دید

دیابت می تواند بر روی چشم ها و عضلات کنترل کننده حرکات چشم تاثیر بگذارد و منجر به بروز تاری دید شود.

عفونت های قارچی/ عفونت های پوستی

با افزایش سطح قند خون، روند بهبود عفونت های پوستی نیز مختل خواهد شد. خانم های مبتلا به دیابت، معمولا مشکلاتی را در درمان عفونت های واژن و مثانه خواهند داشت.

برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک مانیکان

پاسخ

بیست − هفده =