عفونت تاول

عفونت تاول

تاول، آسیب پوستی که معمولا بر روی دست ها و پاها ظاهر می شود. تاول ها، راه طبیعی بدن در محافظت از آسیب های بعدی هستند. حباب تاول همانند سدی است که از ورود باکتری ها به زخم جلوگیری می کند. در صورتی که تاول بترکد، احتمال عفونی شدن زخم افزایش می یابد.

عفونی شدن تاول با درد همراه است و در صورتی که نسبت به درمان آن اقدامی صورت نگیرد، می تواند خطرناک باشد. عفونت باکتریایی، ویروسی و قارچی می تواند به سایر نواحی نیز منتقل و منجر به بروز عفونت خون شود.

عفونت تاول

عفونت تاول

علائم و نشانه های عفونت تاول

معمولا تشخیص عفونت تاول کار دشواری است. با این حال، علائمی وجود دارد که به تشخیص این مورد کمک می کند. قبل از بررسی تاول، ابتدا دست ها باید با آب گرم تمیز شسته شوند تا از بروز و انتقال عفونت و باکتری نیز پیشگیری به عمل آید.

بعد از شستن دست ها، نواحی اطراف تاول از نظر وجود علائم زیر برررسی می شوند:

  • حرارت
  • ترشح و بوی بد
  • درد
  • التهاب

گاهی لمس تاول منجر به خونریزی خواهد شد و یا گاهی پیشرفتی در روند بهبود تاول دیده نمی شود.

درمان عفونت تاول

در صورتی که احتمال می دهید تاول عفونت کرده است، حتما به مراکز درمانی زخم مراجعه کنید. در این مراکز، علت بروز عفونت بررسی خواهد شد و در برخی بیوپسی و نمونه برداری از بافت، جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ و تشخیص علت بروز عفونت تجویز می شود.

با تشخیص علت عفونی شدن تاول، درمان های زیر در نظر گرفته خواهد شد:

  • آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی
  • مصرف داروهای ضد قارچ

گاهی، تخلیه تاول نیز از سوی پزشک تجویز می شود. مهم است که این کار توسط پزشک انجام شود، چرا که اگر این کار در منزل انجام شود، ممکن است عفونت تشدید یابد و امکان سرایت آن به سایر نقاط نیز افزایش خواهد یافت.

پیش از مراجعه به دکتر، خود فرد می تواند یک سری اقدامات را در منزل، جهت تسکین علائم انجام دهد. برخی از این اقدامات عبارتند از:

  • تمیز کردن زخم، با آب گرم و به آرامی ماساژ دادن. توصیه می شود این کار روزی دو بار و حداقل به مدت سه تا پنج دقیقه تکرار شود.
  • شست و شوی زخم، با محلول های سالینی.
  • درمان زخم. بعد از شست و شوی دست ها و زخم، از کرم های آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید.
  • درمان درد. مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند ژلوفن، به تسکین درد و التهاب کمک می کند.

آیا شاهد بروز عوارض دیگری خواهیم بود؟

در صورت عدم درمان، عفونت به سایر نقاط بدن نیز پخش خواهد شد. علاوه بر این، باکتری به پوستی که تاول در آن ایجاد شده وارد می شود و شاهد بروز سلولیت نیز خواهیم بود. در چنین شرایطی، عفونت به سرعت پخش می شود و ممکن است غدد لنفاوی و خون نیز درگیر شوند.

در موارد شدید، تاول عفونی می تواند منجر به بروز سپسیس و عفونت خون شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که مواد شیمیایی آزاد شده از سیستم ایمنی، باعث تحریک یک سری واکنش های شیمیایی در بدن می شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توصیه می شود در صورت مشاهده عفونی شدن تاول به پزشک مراجعه کنید تا از بروز عوارض بعدی پیشگیری به عمل آید. اگر متوجه رگه های قرمزی شدید که به سمت بالای پا گسترش میابند، به پزشک مراجعه کنید، چرا که نشانه ای است از بروز سلولیت.

در صورت بروز علائم زیر نیز مراجعه به پزشک توصیه می شود:

نتیجه گیری

تشکیل تاول اغلب جای نگرانی ندارد و طی یک تا دو هفته برطرف می شود. با این که به ندرت پیش می آید تاولی عفونی شود، اما عفونت تاول باید سریعا پیگیری شود.

اگر شما در فعالیت های زیادی شرکت میکنید که منجر به تاول ناشی از سایش میشود، حتما مقداری پماد آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونت در دسترس داشته باشید. علائم عفونت نیز باید سریعا پیگیری و درمان شوند تا از بروز عوارض بعدی جلوگیری شود.

Source: https://www.healthline.com/health/infected-blister

سایر مقالات

کلینیک درمان دیابت

بهبود زخم جراحی

درمان زخم باز

پاسخ

هفده − پانزده =