زخم

زخم

زخم ، نتیجه آسیبی است که به سلول های بدن وارد می شود و ممکن است باعث تغییر عملکرد ناحیه درگیر شود. زخم می تواند منشا داخلی و یا خارجی داشته باشد. زخم با منشا داخلی، معمولا به دلیل اختلال در روند خونرسانی، نوروپاتی (آسیب های عصبی) و یا بیماری ها ایجاد می شوند. آسیب و صدمات وارده به یک ناحیه نیز می تواند علت بروز زخم با منشا خارجی باشد.

زخم

زخم

زخم با منشا داخلی

برخی علل بروز زخم با منشا داخلی عبارتند از:

اختلال در روند خونرسانی. ایسکمی، که با کاهش جریان خون رسانی به اندام ها همراه است، می تواند باعث باریک شدن رگ های خونی نیز شود. با کاهش جریان خونرسانی، علاوه بر خون، اکسیژن و مواد مغذی کمتری به ناحیه درگیر می رسد که منجر به مرگ بافت و تشکیل زخم های عروقی و شریانی خواهد شد.

نوروپاتی. در افراد مبتلا به دیابت و به دلیل بالا رفتن سطح قند خون، اغلب شاهد بروز آسیب های عصبی هستیم، همچنین در این افراد، بخشی از سیستم پوست که مسئول تولید عرق و رطوبت در پوست می باشد، مختل می شود، و به دلیل کاهش حس پوستی، فرد متوجه بروز آسیب و زخم نخواهد شد.

بیماری ها و شرایط خاص پزشکی. برخی بیماری ها مانند دیابت نوع دو، ایدز و هپاتیت می توانند باعث تضعیف سیستم ایمنی، کاهش جریان خونرسانی و در نهایت، آسیب ناحیه درگیر شوند. در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی، روند بهبود زخم نیز به آهستگی طی می شود.

زخم با منشا خارجی

زخم با منشا خارجی به دو فرم باز و بسته هستند.در زخم های بسته، پوست سالم باقی می ماند و بافت های زیرین درگیر می شوند. در زخم های باز، بافت در تماس با محیط بیرون است. ساییدگی ها، برش ها و خراش ها از جمله زخم های باز هستند.

درمان زخم

یکی از اهداف درمان زخم ، پیشگیری از بازگشت مجدد آن می باشد. پیشگیری از بروز زخم و رعایت مواردی مانند سبک زندگی سالم، ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل و رعایت بهداشت، از جمله اقداماتی هستند که باید همواره به آن اهمیت داده شود.

در زخم های بسته با منشا خارجی، هدف از درمان، تسکین درد و کنترل خونریزی می باشد. به همین خاطر، اقداماتی مانند گذاشتن کیسه یخ بر روی ناحیه توصیه می شود. در زخم های باز با منشا خارجی پانسمان کردن زخم به منظور پیشگیری از بروز عفونت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

اقدامات درمانی زخم های باز عبارت است از:

توقف خونریزی. وارد آمدن فشار به زخم، با استفاده از پانسمان و یا گاز استریل به مدت چند دقیقه.

تمیز کردن زخم. هر گونه مواد اضافی و خارجی باید از روی زخم برداشته شود تا احتمال بروز عفونت نیز به حداقل برسد.

استعمال آنتی بیوتیک های موضعی. جهت پیشگیری از بروز عفونت.

بخیه زدن زخم و پانسمان کردن.

  • نکته بسیار مهم در خصوص درمان زخم های باز، تعویض به موقع و مناسب پانسمان می باشد. پانسمان معمولا باید روزی یک بار، به خصوص در صورت مشاهده خونریزی و یا ترشح تعویض شود.

برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید .

Source: https://www.woundcarecenters.org/article/wound-basics/causes-of-wounds

پاسخ

بیست + 4 =