زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی در اثر بیماری دیابت یا مرض قند به وجود می‌آید. دیابت بیماری شایعی است که باعث ناتوانی انسان می‌شود و مشکلات جدی برای اندام‌های او به وجود می‌آورد. از جمله عوارض این بیماری، زخم‌های مزمن و مقاوم به درمانی است که بیشتر مواقع در پای بیماران ایجاد می‌شوند. به این عارضه، پای دیابتی Diabetic Foot گفته می‌شود.
مشکلات پای افراد مبتلا به دیابت در نتیجه‌ی دو ایراد عمده‌ی “اختلالات اعصاب محیطی” و “کم شدن جریان خون اندام” به وجود می‌آیند. اختلال عروقی زمینه‌ ساز ایجاد زخم در پای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. کف پا به این علت که دورترین بخش بدن از قلب است، به نسبت سایر بافتهای بدن خون کمی دریافت می‌کند. در نتیجه، مثلا وقتی هوا سرد است اولین جای بدن که سرد می‌شود، پا است.

زخم پای دیابتی

دلیل ایجاد زخم پای دیابتی

بیماری دیابت در دراز مدت باعث کاهش جریان خون در کل بدن می‌شود ولی این مشکل بیشتر در پا بروز می‌کند، به همین دلیل زخم‌هایی که به طور عادی در پای همه‌ی افراد به وجود می‌آیند و خیلی زود بهبود می‌یابند در پای این افراد خوب نمی‌شوند، زیرا بهبود زخم به تغذیه و اکسیژن نیازمند است که از راه خون به بافت‌ها می‌رسد.

عفونت در زخم پای دیابتی

وقتی یک زخم روی پای فرد دیابتی ایجاد می‌شود، میکروبها به علت وجود زمینه‌ی مساعد شروع به فعالیت می‌کنند و منجر به تولید عفونت می‌شوند. در پای این افراد با کاهش جریان خون مواجه هستیم و در نتیجه گلبول‌های سفید کمتری به محل زخم می‌روند و از دفاع ایمنی بافت نیز کاسته می‌شود. بیماری دیابت هم دفاع ایمنی بدن را کاهش می‌دهد، در نتیجه شاهد گسترش عفونت در زخم و کندی روند بهبود آن خواهیم بود.

کاهش حس در دیابت

از دیگر مشکلاتی که فرد دیابتی با آن روبرو می شود، اختلال در کارکرد اعصاب محیطی است که این عارضه باعث کاهش حس لامسه در پای این افراد می شود. کاهش حس موجبات خشکی و ایجاد شکافهایی در پوست را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر بیماری که مشکل کاهش حس لامسه دارد کمتر متوجه آسیب‌های محیطی می‌شود، به عنوان مثال پای فرد بدون اینکه او بفهمد در معرض اشیاء داغ قرار می‌گیرد و می‌سوزد یا در اثر قرار گرفتن در مجاورت اشیاء تیز دچار بریدگی می‌شود. مشکل بعدی این است که فرد وقتی آسیبی به پوست او وارد می‌شود به دلیل اختلال در احساس درد خیلی دیر متوجه آن می‌شود و این موضوع منجر به پیشرفت عفونت در زخم می‌گردد.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

پاسخ

نه − پنج =