زخم بستر

زخم بستر

زخم بستر همان آسیب‌دیدگی بافت‌های بدن است که در اثر فشار دراز مدت به یک یا چند نقطه از بدن ایجاد می‌شود. زخم بستر همانطور که از نامش پیداست در اثر خوابیدن طولانی مدت یا قرار گرفتن به یک وضعیت ثابت ایجاد می‌شود. هنگامی که یک بیمار برای مدت زمان طولانی به یک وضعیت ثابت قرار بگیرد در ابتدا رنگ پوست وی قرمز رنگ می‌شود. این تغییر رنگ به صورتی است که با ضربه زدن یا فشار دادن ناحیه درگیر شده، هیچ تغییری نمی‌کند. سپس حالتی شبیه تاول یا جوش‌های ناشی از سوختگی روی سطح پوست ایجاد می‌شود. در مرحله بعد تمام بافت پوست از بین رفته و یک زخم ایجاد خواهد شد و در مرحله‌ی پیشرفته تمام بافت پوست و لایه‌های زیر آن از جمله درم، ایپیدرم و ماهیچه از بین رفته و ممکن است زخم تا استخوان پیشروی کند. بهترین شیوه برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر تغییر مداوم وضعیت خواب یا نشستن بیمار است.

زخم بستر

علائم زخم بستر

بهتر است در صورت ملاحظه‌ی هر گونه تغییر رنگ در پوست بیمار یا ایجاد آسیب‌های پوستی شبیه تاول، فوراً اقدامات لازم انجام داده شود و از ایجاد زخم و پیشرفته شدن زخم بستر جلوگیری به عمل آید. تغییر وضعیت بیمار باعث کاهش فشار بر یک نقطه می‌شود. لذا توصیه می‌شود اگر از بیماری نگهداری می‌کنید، وضعیت خواب یا نشستن وی را مرتب عوض کنید. این راه اصلی‌ترین اقدام برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر می‌باشد. اگر زخم بستر از مرحله‌ی اول و دوم عبور کرده باشد و به مرحله سوم (ایجاد زخم) رسیده باشد، بیمار باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف کند تا از ایجاد عفونت زخم جلوگیری شود. چرا که اغلب زخم بسترها در قسمت پایین کمر یا مقعد اتفاق می‌افتد و این ناحیه بسیار در معرض میکروب‌ها قرار دارد.

بالش‌های هوایی

در صورتی که بیمار به یک وضعیت روی صندلی چرخدار می‌نشیند، توصیه می‌شود از بالش‌های مخصوص زیر بیمار استفاده شود. بالش‌های هوایی طوری طراحی شده‌اند که امکان جریان هوا را ایجاد می‌کنند و لذا با رسیدن هوا باعث می‌شوند که خون بیشتری به بافت‌های آسیب دیده برسد و زخم سریع‌تر بهبود یابد. در حقیقت بیماری که از زخم بستر رنج می‌برد نباید به هیچ وجه وزن خود را روی زخم بیندازد.

شستشوی زخم بستر

زخم ایجاد شده باید زیر نظر پزشک و با استفاده از شوینده‌های مناسب تمیز، ضد عفونی و پس از شستشو فوراً خشک شود. بهتر است که زخم در معرض هوا قرار نگیرد و زخم ایجاد شده را همیشه با گاز استریل بپوشاند تا بستر، صندلی و… آلوده نشود.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

پاسخ

چهار × 3 =