زخم باز

زخم باز

زخم باز

زخم باز

آیا به دنبال درمان زخم باز هستید ؟ آیا زوش های درمان زخم باز را می دانید ؟ آیا برای درمان زخم های خود به دنبال کلینیک درمان زخم خوب می گردید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

زخم باز چیست

به طور کلی، زخم ها به دو دسته زخم باز و زخم های بسته تقسیم بندی می شوند. در این مقاله، به بررسی زخم های باز می پردازیم.

زخم های باز، زخم هایی هستند که پوست ناحیه کاملا باز است و بافت های زیرین در تماس با محیط بیرون هستند، به همین خاطر این زخم ها بیشتر در معرض خونریزی و عفونت قرار دارند.

  • ساییدگی ها :  ساییدگی ها اغلب زخم های سطحی هستند که به دلیل تماس پوست با یک سطح زبر و ناهموار، ایجاد می شوند، اغلب خونریزی ندارند و احتمال درد در ساییدگی ها بسیار کم می باشد.
  • بریدگی ها :  این قبیل زخم ها، اغلب عمیق تر از زخم های ناشی از ساییدگی هستند، و می توانند با درد و خونریزی همراه باشند. بریدگی ها اغلب در اثر تماس پوست با اشیای تیز و برنده، و یا هنگام تصادف ایجاد می شوند.
  • برش و شکاف : برش ها اغلب در عمل های جراحی ایجاد می شوند.
  • بسته به عمق و محل ایجاد، زخم ها می توانند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشند، به خصوص اگر ارگان های حیاتی، رگ های خونی و اعصاب را درگیر کنند.

عوارض زخم باز

عفونت :  از آنجایی که بسیاری از زخم ها در اثر تماس پوست با شیء آلوده ایجاد می شوند که ناقل هزاران باکتری و ویروس هستند، به همین خاطر، عفونت یکی از عوارض زخم می باشد، که می تواند با ترشحات چرکی و بدبو از زخم نیز همراه باشد.

التهاب :  به دلیل واکنشی که سیستم ایمنی بدن نسبت به جسم خارجی نشان می دهد، محل زخم ملتهب خواهد شد. التهاب می تواند با علائمی مانند قرمزی، تورم و درد همراه باشد.

اسکار :  در بسیاری از موارد بعد از بهبود زخم باز، جای اسکار باقی می ماند و می تواند باعث بدفرمی ناحیه شود، مخصوصا در بریدگی های عمیق و شدید

زخم باز

زخم باز

درمان زخم باز

برخی اقدامات درمانی زخم های باز عبارت است از:

 • توقف خونریزی. جهت قطع خونریزی، بهتر است ابتدا پانسمانی را به مدت چند دقیقه بر روی زخم قرار دهید. اما مطمئن شوید که خونریزی قطع شده باشد، زیرا در برخی موارد، این کار می تواند مانع از لخته شدن خون شود.
 • تمیز کردن زخم. زخم را با محلول های استریل و آب شست و شو دهید، تا هر گونه باکتری، بافت مرده و مواد اضافی و زائد از روی زخم برداشته شود. با این کار، احتمال عفونت نیز بسیار کاهش می یابد، و روند بهبودی نیز تسریع می یابد.
 • استفاده از کرم های آنتی بیوتیک. مالیدن این کرم ها بر روی زخم، احتمال بروز عفونت را کاهش می دهد.
 • تعویض پانسمان. سعی کنید روزانه پانسمان را عوض کنید، به خصوص تا زمانی که زخم با ترشح و خونریزی همراه باشد.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

2 thoughts on “زخم باز

 1. طيبه - آذر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۵:۲۶ ب.ظ

  زخم باز با زخم ديابتي فرق مي كنه؟

  پاسخ

پاسخ

1 × یک =