درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

زخم بستر  در افرادی  که مجبور هستند مدت زمانی طولانی  در یک مکان و  حالت  قرار گیرند ، ایجاد می شود .  زخم بستر  بیشتر در افراد پیر ،ضعیف ،فلج یا افرادی که به دلیل وجود  بیماری باید مدت زمان طولانی را در تخت  استراحت کنند ،شایع است .

درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

زخم بستر در چه افرادی شیوع دارد ؟

زخم بستر  به نام هایی هایی همچون زخم های  فشار  و یا زخم های تحت فشار نیز شناخته می شونداین زخم ها زمانی نمایان می شوند که با تحریکی همچون  اصطحکاک و یا فشار ناخواسته  در یک قسمت از بدن ایجاد می گردند .

افرادی که به دلیل بیماری و یا فلج اندام های حرکتی حتی  قادر به  انجام  حرکات کوچک نیز نیستند ،بیشتر در معرض ابتلا به زخم بستر می باشند .

زخم ها می توانند بر روی هر قسمت از بدن تاثیر بگذارند، اما قسمت های استخوانی  بدن مثل اطراف آرنج، زانو، پاشنه و مچ پا بیشتر حساس هستند.

حقایق سریع در رابطه با زخم بستر

افرادی که قادر نیستند به راحتی  حرکت کنند بیشتر در معرض زخم بستر قرار می گیرند ،   زخم ها در مراحل مختلف رشد می کنند. شناسایی آنها در مراحل اولیه،  به روند درمان  کمک فراوانی می کند و خطر عوارض را تا حد قابل توجهی  کاهش می دهد.متاسفانه درمان زخم بستر کمی مشکل است ،گاهی در برخی موارد  حاد  برای درمان نیاز به جراحی می باشد .  تشخیص و درمان به موقع آن می تواند در مراحل اولیه بسیار راحت تر باشد  .

اقدامات  لازم برای  بهبود زخم  بستر

 • استفاده از بالش و تشک ها برای جلوگیری از فشار وارده شده به نواحی حساس و تحت فشار ،می تواند کمک کننده باشد .
 • زخم را تمیز کنید ،زخم های کوچک ممکن است  به راحتی با کمک آب و صابون شسته و تمیز  شوند  ،باید بعد از هر بار تعویض پانسمان از محلول های مخصوص برای  شستشو زخم  استفاده کنید .
 • از پانسمان های مخصوص برای درمان زخم بستر استفاده کنید ،این پانسمان ها می توانند از زخم ها محافظت کنند و درمان زخم را تسریع دهند . برخی از پانسمان ها باعث ترمیم بافت مرده پوست شده که این امر  از آلودگی پیشگیری می کند .
 • از آنتی بیوتیک های خوراکی یا کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید،زیرا می تواند به درمان عفونت کمک کند.
 • در مراحل اولیه ایجاد زخم بستر ، ممکن است افراد مبتلا به زخم بستر با رعایت نکاتی درمان شوند  ،اما اگر زخم بستر پیشرفت کرده باشد  ،نیاز است  تا اقدامات لازم توسط پزشک متخصص مراقبت های  بهداشتی اعمال شود .

  ،استفاده از تشک های مواج  می توانند بسیار کمک کننده باشد. این  تشک ها با قابلیتی که دارند ،احتمال ایجاد زخم بستر در فرد را به حداقل می رسانند .

درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

کاهش احتمال ابتلا به زخم بستر

نکاتی برای کاهش خطر ابتلا به زخم بستر ،که  شامل موارد زیر است:

 • حرکت بیمار حداقل هر ۱۵ دقیقه برای افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند و هر ۲ ساعت برای افرادی که در رختخواب هستند توصیه می شود.
 • کنترل روزانه پوست برای اینکه زخمی نباشد.
 • بهداشت پوست از نظر سلامت و خشکی
 •  تغذیه مناسب ، بهبود سلامت کلی و بهبود زخم
 • ترک سیگار
 • انجام تمرینات مخصوص به منظور بهبود گردش خون در اندام ها

انواع زخم بستر

 زخم بستردرجه یک

زخم بستر از مراحل و البته درجات مختلفی  تشکیل شده است ،  در درجه یک  پوست سالم است  و تنها زخمی سطحی بر روی پوست ایجاد می شود . فرد می تواند در این مرحله به راحتی  از پیشرفت زخم بستر جلوگیری کند ،با کاهش فشار بر روی ناحیه زخم بستر به سرعت روند بهبودی ایجاد می شود .  مهمترین نکته برای درمان این نوع از بیماری  این است که ابتدا علت ایجاد زخم بستر و چگونگی کاهش فشار بر  آن ناحیه مشخص شود. در مراحل اولیه به تدریج به علت سوزش ناگهانی و  آلوده  شدن پوست ایجاد می گردد،در صورتی که اقدامات درمانی صورت نگیرد ،زخم پیشرفت  می کند  . به طور معمول، سالمندان یا افرادی که به علت آسیب یا بیماری مدت زمانی طولانی در رختخواب هستند ، در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار می گیرند.

تشخیص زودرس و درمان به موقع  می تواند  در روند بهبودی و درمان تاثیرات قابل ملاحظه ایجاد کند .

 زخم بستردرجه  دو

این نوع زخم بستر بیشتر همراه با علائمی همچون تاول های سالم و یا ترکیده  همراه است.  قسمت هایی از لایه های پوست آسیب دیده اند و  آسیب از سطح پوست به لایه های زیرین پوست سرایت کرده است . دراین مرحله اقدامات  لازم باید انجام  شود  تا ازپیشرفت زخم  و ورود به درجه سه  از زخم بستر جلوگیری کرد .  با استفاده از پانسمان های مخصوص زخم بستر سعی کنید از بروز عفونت ها جلوگیری کنید  و زخم خود را تمیز نگه دارید  . استفاده از بالشتک های نرم  می تواند از فشار وارد شده به این نواحی تا حد قابل توجهی بکاهد .

رژیم غذایی باید در این زمان رعایت شود ،سعی کنید در رژیم غذایی خود مصرف مایعات را افزایش دهید .اقدامات لازم برای پیشرفت در این مرحله بسیار  مهم است ، زیرا ممکن  است در مرحله اول  این  زخم به عنوان زخم بستر درجه یک مشخص گردد ،اما در طول دوره درمان به درجه دو تبدیل شود .

زخم بستر

 زخم بستردرجه سه

در این مرحله که زخم های فشاری یا سایشی در نهایت به زخم های عمیق در پوست بیمار تبدیل شده اند  ،نیاز به اقدامات ویژه ای می باشد  . این زخم های عمیق یک عفونت دهانه ای را روی پوست فرد ایجاد می کنند، در حالی که اغلب در طول زمان به بافت های مجاور پوست پراکنده می شوند. اغلب در  این مرحله و درجه سه که زخم پیشرفت قابل توجهی داشته است لایه بیرونی پوست، همچنین عضلات، تاندون ها و استخوان ها تا حد قابل توجهی تحت  تاثیر قرار گرافته اند.

 زخم بستردرجه چهار

زخم پیشرفت  قابل توجهی داشته است و تقریبا  تمام نواحی از جمله پوست ،تاندون ها ،عضلات زیرین  و استخوان ها را  شامل می شود . نکته مهمی که در این مرحله مهم است توجه به عمق زخم است . زخم بستر از درجه  چهار بسیار خطرناک است و احتمال مرگ فرد در آن بالا است . در نتیجه کنترل کردن  و تمیز نگه داشتن زخم  برای حیات امری  مهم و اساسی است . بیماری که دچار زخم بستر از  چهار  باشند برای درمان زخم نیاز به مراقبت های ویژه و پزشکی دارد ،در بیشتر موارد برای درمان این نوع زخم ها ،جراحی برای برداشتن بافت های مرده  و نکروزه به بیمار پیشنهاد می گردد .

درمان زخم بستر

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است ،به منظور پیشگیری  از بروز زخم بستر  ،توجه ویژه  به بیماران بی حرکت و  سالخورده اهمیت فراوانی دارد .  اگر در خانواده خود  فردی  ناتوان وجود دارد به گونه ای که  برای حرکت دادن  اندام های خود ناتوان است  و یا به دلیل بیماری خاصی نیاز است تا مدت زمانی  طولانی در تخت بیمارستان بستری باشد ،به منظور کاهش فشار به اندام های بدن  از تشک های مخصوص استفاده کنید .

همچننی برای درمان زخم بستر  استفاده از پانسمان های متناسب با زخم و  درجه آن  ،اهمیت بالایی دارد .

۱٫ روش دبریدمان یا لایه برداری

در صورتی که زخم بستر پیشرفت کرده باشد ،می توان با  استفاده از روش های زیر  درمان انجام شود .

در طی لایه برداری به منظور درمان زخم بستر ،به شیوه ای مکانیکی محیطی  مرطوب را ایجاد می کنند و با خیس کردن محیط قبل از برداشتن پانسمان لایه برداری را انجام می دهند .  بافت های مرده ایجاد  شده در طی زخم بستر می توانند در روند درمان زخم اختلال ایجاد کنند .

البته این روش درمان  تنها با وجود شرایط  خاصی در فرد انجام می شود ،بیشتر از این روش برای  درمان زخم های سطحی استفاده می کنند  . بهتر است برای زخم های سطحی درمان را با کمک پانسمان های مخصوص به زخم خود انجام دهید .  در روش درمان دبریدمان  از پانسمان های بسته و باز استفاده می کنند  و با  از بین بردن  ضایعات و بافت های مرده به درمان زخم بستر کمک می کند .

۲٫ درمان زخم بستر با کمک جراحی

 این روش درمان برای  زخم های حاد و شدید  که بسیار پیشرفت  کرده اند  پیشنهاد می شود.درمان زخم درجه ۳ و ۴ کمی مشکل است  و نیاز به زمان بیشتری دارد  ،در نتیجه برای بستن زخم  ، درمان با کمک جراحی به بیمار پیشنهاد  می گردد .

بیشتر افراد  در رابطه با عوارض این جراحی  سوال دارند  ،در پاسخ این افراد  باید گفت  که هر جراحی همراه با عوارض است. با توجه به شرایط  و مراقبت های فرد  این عوارض به تدریج  از بین میروند . این عوارض شامل :

 • عفونت
 • تضعیف عضلات
 • مرگ بافت های پوست
 • مشاهده تاول بر روی پوست
 • بروز مجدد زخم بستر در فرد

زخم بستر

 در صورت استفاده از پانسمان ها و تجهیزات پزشکی متناسب با درجه و پیشرفت زخم  خود می توانند بدون نیاز به جراحی   سبب بهبود و درمان  زخم شوند  ،پیشگیری از پیشرفت  زخم  و درمان  در مراحل ابتدایی برای درمان زخم بسیار اهمیت دارد .

پیشگیری از زخم بستر

 • به منظور پیشگیری از ایجاد زخم بستر ،نواحی حساس بیمار را حداقل روزی  دو بار چک کنید و سلامت آن ها را ارزیابی کنید .
 • در نواحی استخوانی بدن ، که بیشتر فشار به آن ها وارد می شود  ،به دقت بررسی کنید ،هر گونه قرمز ی پوست می تواند  خطرناک باشد .
 • در هنگام نشستن و  یا خوابیدن این بیماران از تجهیزات پزشکی برای کاهش فشار  به نواحی حساس استفاده کنند.
 • سعی کنید تا جای ممکن به بیمار خود کمک کنید تا تحرک داشته باشد ،زیرا عدم تحرک می توان از گردش خون جلوگیری کند.
 • انجام حرکات تمرینی حتی در رختخواب می تواند به روند گردش خون در بدن کمک کند
 • تتغییر وضعیت در این بیماران بسیار مهم است  ،عدم تحرک  و حفظ حالت در مدت طولانی می تواند زمینه ساز بروز زخم بستر در فرد گردد.
 • در رژیم غذایی خود مصرف مایعات را افزایش دهید ،حداقل این افراد باید روزی  ۸ لیوان آب مصرف کنند .
 • مصرف چای و قهوه را به میزان قابل توجهی کاهش دهید .
 • این بیماران بهتر است از لباس های گشاد و نخی استفاده کنند.

عوامل خطر ساز زخم بستر

گاهی به دلیل آسیب دیدگی  ستون مهره ها  فلج شدن اندام ها  ، کما و  یا جراحی های لازم فرد قادر به حرکت نمی باشد ،در این  شرایط می توان گفت احتمال ابتلا به زخم بستر بسیار افزایش می یابد .

اختلال  در کنترل کردن مثانه و روده

بی اختیاری ادرار می تواند زمینه ساز بروز  زخم بستر در فرد گردد . گاهی افراد بنا بر مصرف برخی از دارو ها  دچار کاهش سطح هوشیاری می گردند ،در نتیجه این امر  سبب عدم کنترل ادرار در افرد می گردد. این افراد  که  دچار افت سطح هوشیاری شده اند  ،نمی توانند اقدامات لازم را برای پیشگیری از  این زخم بستر انجام دهند .

بالارفتن سن 

نیز از عوامل  خطر ابتلا به  زخم بستر می باشد .  با افزایش سن  به مراتب پوست نازک تر و  خشک می شود  در نتیجه حالت  کشسانی خود را از دست می دهد  ،در نتیجه پوست  به راحتی آسیب می بیند .

تمامی این  موارد از دلایلی هستند که می توانند احتمال بروز زخم بستر را در فرد افزایش دهند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تشخیص زخم بستر

سوالات متداول زخم بستر 

وکیوم تراپیزخم بستر 

2 thoughts on “درمان زخم بستر

 1. محمد طالبی - مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۵ ق.ظ

  سلام
  بهترین وموثر ترین پماد برای زخم بستر چیست

  پاسخ
  • irtarmim - آبان ۱۹, ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

   با سلام
   ابتدا باید زخم مورد بررسی قرار گیرد سپس بهترین نوع درمان و درصورت نیاز پماد تعیین می شود .

   پاسخ

پاسخ

هجده + چهارده =