درمان زخم باز

درمان زخم باز

زخم باز، زخمی است که به دنبال تماس اشیای تیز و برنده با پوست بدن، تصادف و یا زمین خوردن ها ایجاد می شود. اغلب زخم های باز جزئی بوده و با مراقبت های خانگی درمان می شوند و بهبود می یابند. در صورت مشاهده خونریزی و یا ادامه دار شدن آن حتما باید به مراکز درمانی مراجعه کرد.

درمان زخم باز

درمان زخم باز

ساییدگی ها و بریدگی ها از جمله شایع ترین زخم های باز هستند، که در اثر ساییده شدن سطح پوست و یا بریدن های عمقی ایجاد می شوند و از آن جایی که در تماس با محیط بیرون هستند، حتما باید سریعا تمیز شوند تا از بروز عفونت نیز پیشگیری به عمل آید.

درمان زخم باز

آسیب های جزئی با درمان زخم های خانگی بهبود می یابند. در وهله اول، زخم باید تمیز شسته شود تا هر گونه مواد آلوده و اضافی از روی زخم برداشته شود. وارد کردن فشار مستقیم به زخم به مدت چند دقیقه، به کنترل خونریزی و کاهش التهاب و ورم کمک می کند.

استفاده از پانسمان های استریل، یکی از موثرترین اقدامات درمانی در پیشگیری از بروز عفونت می باشد. زخم باید کاملا تمیز و خشک نگه داشته شود. در طول این دوران، فرد باید تا حد امکان استراحت کافی داشته باشد تا روند بهبود زخم به سرعت طی شود.

معمولا این قبیل زخم ها با درد همراه هستند، به همین خاطر مصرف قرص های مسکن مانند استامینوفن توصیه می شود. ازمصرف همزمان این دارو با آسپیرین خودداری کنید، چرا که باعث تشدید خونریزی خواهند شد.

در صورت مشاهده التهاب و کبودی می توان از کمپرس یخ نیز استفاده کرد.

توجه داشته باشید که تا زمان بهبودی کامل زخم باز، از تماس زخم با نور مستقیم خورشید دوری شود و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

اما در صورت مشاهده مواردی مانند بزرگ و عمیق شدن زخم و یا عدم قطع خونریزی ، حتما جهت ادامه درمان به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنید. اقدامات درمانی در چنین شرایطی به شرح زیر می باشد:

ابتدا پزشک نسبت به تمیز کردن زخم اقدام می کند و سپس زخم را بخیه می زند. البته در برخی موارد و با توجه به محل ایجاد زخم و میزان احتمال عفونت، ممکن است نیازی به بخیه زدن نباشد و روند بهبود باید به طور طبیعی طی شود.

در طول درمان، حتما باید زخم با پانسمان مناسب و استریل پوشیده شده باشد، تا از بروز عفونت و یا ورم چرکی پیشگیری شود. تعویض مرتب و روزانه پانسمان یکی از مهمترین نکات در طول درمان می باشد. هنگام تعویض پانسمان دست ها و هم چنین سطح زخم باید کاملا تمیز باشند. زخم نیز باید قبل و بعد پانسمان کاملا خشک باشد.

تجویز داروهای مسکن، یکی دیگر از اقدامات درمانی است. معمولا در مواردی که احتمال بروز عفونت زیاد است، پنی سیلین و یا آنتی بیوتیک تجویز می شود.

عوارض زخم باز

عفونت، یکی از مهم ترین عوارض زخم باز می باشد.

  • افزایش ترشح از زخم
  • تب بالای ۳۸ درجه
  • عدم بهبود زخم

از جمله نشانه های عفونی شدن زخم باز هستند، که در چنین شرایطی، آنتی بیوتیک برای فرد در نظر گرفته خواهد شد.

  • برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید .

Source: https://www.healthline.com/health/open-wound

پاسخ

سیزده − چهار =