تشخیص و درمان دیابت نوع دو

تشخیص و درمان دیابت نوع دو

تست های تشخیصی دیابت نوع دو عبارتند از:

  • تست هموگلوبین A1C. این آزمایش خون، میانگین سطح قند خون طی دو تا سه ماه گذشته را نشان می دهد و شاخص میزان درصد قند چسبیده به هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن در گلبول های قرمز) است.
تشخیص و درمان دیابت نوع دو

تشخیص و درمان دیابت نوع دو

هر چه میزان قند خون بالاتر باشد، قند بیشتری به هموگلوبین متصل می باشد. در صورتی که انجام این تست امکان پذیر نباشد، و یا فرد مبتلا به برخی شرایط خاص باشد، تست های زیر تجویز خواهد شد:

  • آزمایش قند خون. جهت انجام این تست، آزمایش خون گرفته می شود. صرف نظر از زمانی که آخرین وعده غذایی مصرف شده است، اگر سطح قند خون رندوم ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر و یا بیشتر باشد، دیابت تشخیص داده خواهد شد، به خصوص اگر علائمی از دیابت نیز ظاهر شده باشد.
  • آزمایش قند خون ناشتا. سطح قند خون ناشتا باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد. در صورتی که سطح قند خون ما بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ میلی گرم بر دسی لیتر باشد، پیش دیابت و بالای ۱۲۶ میلی گرم بر دسی لیتر، دیابت در نظرگرفته می شود.
  • تست تحمل گلوکز. جهت انجام این تست، ابتدا سطح قند خون در حالت ناشتا اندازه گرفته می شود. سپس بعد از خوردن نوشیدنی قندی، سطح قند خون مجدد اندازه گیری خواهد شد. در صورتی که سطح قند خون دو ساعته، ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر و یا بیشتر باشد، دیابت تشخیص داده می شود.

غربالگری دیابت باید از چهل و پنج سالگی به بعد انجام شود، به خصوص افرادی که اضافه وزن دارند. اگر تست های تشخیصی نتایج نرمالی را نشان دادند، توصیه می شود که تست هر سه سال یک بار تکرار شود.

افراد زیر ۴۵ سالی که چاق هستند و مبتلا به بیماری های قلبی، و یا سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت را دارند، باید زودتر نسبت به انجام تست های غربالگری دیابت اقدام کنند.

بعد از تشخیص دیابت، انجام تست های تکمیلی، به تشخیص بین دیابت نوع یک از نوع دو کمک می کند.

بعد از تشخیص

سطح هموگلوبین A1C باید دو تا چهار مرتبه در طول سال چک شود، که بستگی به سن و یا سایر شرایط نیز دارد. در مقایسه با سایر تست های تشخیصی، تست هموگلوبین A1C شاخص بهتری در تشخیص و درمان دیابت می باشد.

بالارفتن سطح A1C می تواند نشانه ای باشد از این که باید تغییری در مصرف داروها، وعده های غذایی و یا میزان فعالیت ایجاد شود.

علاوه بر تست A1C، معمولا آزمایش خون و ادرار جهت تعیین سطح کلسترول، عملکرد غده تیروئید، و هم چنین عملکرد کبد و کلیه ها از سوی پزشک تجویز می شود.

درمان دیابت

درمان دیابت شامل موارد زیر می باشد:

  • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل
  • ورزش و تمرینات بدنی
  • کنترل سطح قند خون

با رعایت موارد گفته شده، علاوه بر کمک به درمان دیابت، از بروز علائم و عوارض بعدی پیشگیری خواهد شد.

رژیم غذایی

نکته ای که وجود دارد این است که رژیم غذایی خاصی برای درمان دیابت وجود ندارد، اما افراد دیابتی باید رژیم غذایی کم چرب و سرشار از فیبر داشته باشند. به همین خاطر، مصرف میوه و سبزیجات به شدت توصیه می شود.

مواد غذایی قندی که باعث بالا رفتن سطح قند خون می شوند، باید تا حد امکان از رژیم غذایی حذف شوند.

یکی دیگر از مواردی که در رژیم غذایی افراد دیابتی باید تحت کنترل باشد، مصرف کربوهیدرات می باشد، چرا که این ماده نیز بر روی سطح قند خون تاثیر می گذارد.

فعالیت و تحرک بدنی

فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری به افراد دیابتی توصیه می شود و این که این قبیل فعالیت ها باید بخشی از زندگی روزانه فرد شود. انجام این فعالیت ها در کنار تمرینات کششی، به پایین آمدن سطح قند خون و در نهایت درمان دیابت کمک می کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که ورزش و تحرک بدنی، باعث می شود سطح قند خون پایین بیاید، به همین خاطر قبل از ورزش، حتما سطح قند خون باید چک شود.

کنترل سطح قند خون

بسته به نوع درمانی که برای فرد در نظر گرفته می شود، گاهی نیاز است قند خون چند بار در طول روز اندازه گرفته شود، به خصوص اگر بیمار انسولین دریافت می کند. در خصوص زمان و تعداد دفعات این کنترل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دارو و دریافت انسولین

معمولا در دیابت نوع دو، سطح قند خون با رژیم غذایی و ورزش، در حد نرمال و طبیعی باقی می ماند. اما گاهی مصرف دارو و یا درمان با انسولین برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. نوع داروی مصرفی به عواملی مانند سطح قند خون، شرایط بدنی بیمار و علائم و نشانه های موجود بستگی دارد.

متفورین، از جمله داروهایی است که برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو در نظر گرفته می شود. با مصرف این دارو، حساسیت بافت های بدن نسبت به انسولین بیشتر می شود، و در نتیجه بدن قادر به استفاده از انسولین خواهد بود.

علاوه بر این متفورمین، تولید گلوکز در کبد را کاهش می دهد. توصیه می شود در کنار مصرف این دارو، تغییراتی در سبک زندگی مانند کم کردن وزن و یا اهمیت دادن به ورزش و تحرک بدنی نیز در نظر گرفته شود.

در گذشته، انسولین آخرین درمانی بود که برای بیمار در نظر گرفته می شد، اما امروزه به دلیل مزایایی که دارد، زودتر در خط درمان در نظر گرفته می شود. از آن جایی که هضم انسولین از راه خوراکی سخت است، باید تزریق شود. در بیشتر موارد، تزریق انسولین با نوع طولانی اثر در شب ها شروع می شود.

درمان دیابت نوع دو در دوران بارداری، کمی متفاوت است و معمولا درمان با انسولین توصیه می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف برخی داروهای فشار خون و کلسترول در دوران بارداری ممنوع می باشد.

  • برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید .

Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/diagnosis-treatment/drc-20351199

پاسخ

3 × دو =