تاول دیابتی

تاول دیابتی

افراد دیابتی ممکن است با فرسایش پوست خود دچار شوند . این فرسایش به مرور زمان موجب ایجاد تاول می گردد . آیا برای پیشگیری از این روش ها راه حلی وجود دارد ؟ در هنگام مقابل با  تاول دیابتی باید چه کاری انجام داد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

تاول دیابتی

تاول دیابتی

تاول دیابتی

در افراد دیابتی بیشتر از سایر افراد احتمال ابتلا به مشکلات پوستی وجود دارد .تاول در افراد دیابتی ممکن است خود به خود ایجاد شود و در ابتدا هیچ علائمی نداشته باشد . ایجاد تاول دیابتی در مردان حدود ۲ برابر بیشتر از زنان می باشد .

قسمت هایی که دچار تاول دیابتی می شوند

تاول های دیابتی بیشتر در پاها ، انگشتان پا ظاهر می شود . این تاول ها به طور کلی کوچک بوده و  در ابتدا ممکن است شبیه به زخم باشند . زمانی که پوست شما متورم و قرمز شد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید . گاهی نیز ممکن است اطراف و یا خود زخم ها دچار خارش شوند .

درمان تاول دیابتی

تاول های دیابتی ممکن است دچار عفونت شده و یا به زخم تبدیل شوند . برای جلوگیری از ابتلا به زخم پای دیابتی بهتر است به موقع درمان شوند .

برای درمان تاول دیابتی نباید خود بیمار بدون آگاهی اقدام نماید . برای درمان این نوع زخم ها بهتر است به کلینیک زخم مجهز مراجعه نمایید . زیرا گاهی برای جلوگیری از عفونت نیاز به تخلیه مایع درونی تاول می باشد که حتما باید توسط پزشک صورت گیرد .

موارد استفاده در درمان تاول دیابتی

برای درمان تاول دیابتی می توان از کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید . استفاده از این کرم که باید توسط پزشک تجویزشود از آسیب بیشتر به زخم جلوگیری می کند .

یکی از مهم ترین نکات در درمان تاول دیابتی رعایت قند خون در حالت نرمال می باشد .

دلایل ایجاد تاول دیابتی

دلایل ایجاد تاول دیابتی در اکثر موارد ناشناخته می باشد . از دلایل شناخته تاول دیابتی کفش نامناسب و یا عفونت قارچی را می توان نام برد .

بیمارانی که دچار نوروپاتی دیابتی می باشند نیز بیشتر از ایر افراد به این بیماری دچار می شوند .

علل تاول های دیابتی

در صورتی که دچار سوختگی شده اید و دمای پوست شما بالا باشد ممکن است تاول در ناحیه آسیب دیده ایجاد شود . مصرف برخی داروها مانند برخی آنتی بیوتیک ها ، برخی از مسکن ها و … موجب حساسیت در بدن می شود .

علت برخی تاول های دیابتی ناشناخته است  ، گاهی نیز بسیاری از ضایعات بدون آسیب شناخته شده اند .

کفش هایی که مناسب نیستند می توانند باعث ایجاد تورم شوند.

عفونت قارچی کاندیدا یکی دیگر از علل شایع در افراد مبتلا به دیابت است.

برای جلوگیری از تاول های دیابتی چه اقدامی انجام دهید؟

اگر دچار دیابت هستید، مهم است که در مورد وضعیت پوستی خود مراقب باشید. اگر مبتلا به نوروپاتی هستید، ممکن است بدون آنکه متوجه شوید دچار خونریزی و ضایعات پوستی شوید. گام هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از عفونت های ثانویه انجام دهید :

  • هر روز پاهای خود را کاملا بازرسی کنید.
  • بوسیله کفش ها و جوراب های مناسب ، پاهای خود را از آسیب محافظت کنید .
  • کفش های تنگ نپوشید .
  • هنگام استفاده از قیچی ، ابزار و تجهیزات باغبانی از دستکش استفاده کنید.
  • در بعضی افراد نور فراطبیعی سبب بروز تورم می شود. در این مواقع از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید .

زمان مناسب مراجعه به پزشک

گاهی بدن بیمار پلاکت زیادی تولید می کند در این شرایط باید به پزشک خود اطلاع دهد . گاهی نیز خود تاول ها بدون نیاز به درمان برطرف می شوند . ولی باید همیشه خطر عفونت را در نظر داشت . در صورت مشاهده قرمزی ، تورم زیاد ، احساس گرما در محل تاول زده ، تب و درد حتما به دکتر خود اطلاع دهید .

تشخیص تاول دیابتی

برای تشخیص تاول دیابتی باید بررسی های کلینیکی . پاتولوژیکی صورت گیرد . در این مرحله ممکن است پزشک شما را بری درمان بهتر به متخصص پوست ارجاع دهد .

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

پاسخ

هفده − چهارده =