تاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود زخم

تاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود زخمتاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود زخم

بدون تغذیه و رژیم غذایی سالم و مناسب، روند بهبود زخم به کندی طی خواهد شد. از جمله مزایای تغذیه خوب می توان به کوتاه شدن دوره نقاهت، و تقویت سیستم ایمنی در برابر عوامل بیماری زا و عفونت اشاره کرد.

در برخی موارد، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب می تواند باعث مزمن شدن زخم شود.

حتی زخم های کوچک بر روند متابولیسم بدن تاثیر می گذارند. همزمان با تلاش بدن در مراحل بهبود زخم ، هورمون های استرس تولید می شود، و کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها همگی به تشکیل بافت جدید کمک می کنند. در طول دوره نقاهت و بهبودی زخم، متابولیسم با سرعت بیشتری انجام می شود.

تاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود زخم

تاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود زخم

نقش رژیم غذایی در بهبود زخم

پروتئین، یکی از مهم ترین موادی است که مصرف آن در دوران نقاهت و بهبودی، همواره توصیه می شود. رژیم غذایی در این دوران بایستی به گونه ای انتخاب شود که علاوه بر تامین نیاز های بدن، باعث تسریع روند بهبودی زخم نیز شود.

در این مقاله، به برررسی مواد غذایی مفید در طول دوره بهبود زخم می پردازیم.

پروتئین

پروتئین، از جمله مواد مغذی است که به ترمیم بافت آسیب دیده زخم و تسریع روند بهبودی کمک می کند. به همین خاطر، مصرف دو تا سه وعده پروتئین در طول روز، توصیه می شود.

در صورتی که در این دوران، کالری به میزان کافی مصرف نشود، بدن از پروتئین در تامین انرژی استفاده می کند تا کمک به تسریع روند بهبودی زخم.

کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات جهت پیشگیری از تولید انرژی از پروتئین و سایر مواد مغذی مصرفی ضروری می باشد. پاستا، برنج و نان سرشار از کربوهیدرات هستند و مصرف آن ها در این دوران بسیار توصیه می شود.

ویتامین C

ویتامین C، آنتی اکسیدان قوی است که برای تسریع روند بهبود زخم بسیار ضروری می باشد. این ویتامین، باعث تولید کلاژن بیشتر در سطح پوست، تشکیل رگ های خونی جدید و افزایش جذب آهن می شود. مرکبات و سبزیجات سبز، منبع بسیار خوبی از ویتامین C هستند و مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم از این ویتامین همواره توصیه می شود.

ویتامین A

ویتامین A، از دیگر آنتی اکسیدان هایی است که در کنترل واکنش های التهابی، مقابله با عفونت و تسریع روند بهبود زخم بسیار موثر می باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که میزان مصرف این ویتامین باید کنترل شود، چرا که مصرف بیش از حد آن می تواند باعث مسمومیت شود.

میوه های قرمز رنگ، تخم مرغ، ماهی و سبزیجات از جمله مواد غذایی سرشار از ویتامین A هستند.

زینک (روی)

زینک، از جمله موادی است که به سنتز پروتئین و تولید کلاژن کمک می کند، به همین خاطر یکی از مواد معدنی مهمی است که باعث تسریع روند بهبود زخم می شود. مصرف روزانه ۱۵ تا ۵۰ میلی گرم زینک توصیه می شود.

  • نوشیدن آب به میزان کافی، از دیگر مواردی است که به دفع سموم، بهبود جریان خونرسانی و در نهایت تسریع روند بهبود زخم کمک می کند.

Source: https://www.woundcarecenters.org/article/living-with-wounds/how-your-diet-can-aid-in-wound-healing

پاسخ

چهارده − 12 =