بهبود زخم جراحی

بهبود زخم جراحی

معمولا زخم های جراحی به عنوان زخم های مزمن در نظر گرفته می شوند. بعد از انجام هر گونه عمل جراحی، بایستی مراقب عفونی نشدن زخم و بخیه باشید. به همین خاطر، بهتر است با بهبود زخم جراحی و مراقبت های مربوطه آشنا باشید.

بهبود زخم جراحی

بهبود زخم جراحی

یکی از مهم ترین اقدامات در طول دوران بهبودی زخم جراحی ، تمیز نگه داشتن زخم و شست و شوی زخم با آب و صابون های ملایم می باشد. به هیچ عنوان نباید از صابون های آنتی باکتریال و یا الکل، استفاده شود. لوسیون، کرم و محلولی نباید بر روی زخم زده شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که زخم تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی، نباید به هیچ عنوان خیس شود، به همین خاطر استحمام، فردای روز جراحی ممنوع می باشد.

نکته مهم دیگر در بهبود زخم جراحی، این است که زخم بایستی همواره خشک باشد، بعد از شست و شو نیز، زخم بایستی کاملا خشک، و سپس پانسمان بر روی زخم قرار داده شود.

هدف از پانسمان کردن زخم جراحی، فراهم کردن محیطی مرطوب، پیشگیری از وارد شدن آسیب به زخم و هم چنین پیشگیری از بروز عفونت می باشد. زمان دقیق تعویض پانسمان را پزشک برای شما تعیین می کند. برخی پانسمان ها باید هر روز تعویض شوند، و برخی دیگر هر چند روز یک بار.

قبل از تعویض پانسمان، دست ها بایستی با آب و صابون تمیز شسته شوند، و مراقب باشید تا دست با زخم تماسی نداشته باشد. هنگام قرار دادن پانسمان بر روی زخم نیز، داخل پانسمان نباید آلوده شود، و با دست شما تماسی داشته باشد.

بهتر است برخی فعالیت هایی که فشار بیشتری به نواحی اطراف زخم و بخیه وارد می شود، محدود شوند.

بلند کردن اشیای سنگین، ورزش و تمرینات سنگین به مدت یک ماه، ممنوع می باشد، این قبیل فعالیت ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند. در صورت مشاهده خونریزی، بهتر است پانسمان را عوض کنید و زخم را به مدت چند دقیقه با دست فشار دهید، تا خونریزی متوقف شود.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

One thought on “بهبود زخم جراحی

  1. خلیل زاده - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۴ ق.ظ

    بخیه ی انگشت دستم عفونت کرده ازش آب زرد رنگ میاد بیرون. خطرناکه؟ چیکار باید کنم؟

    پاسخ

پاسخ

بیست − 4 =