انواع خاص زخم

انواع خاص زخم

۱- زخم پای دیابتی

متاسفانه به علت مسائل بهداشتی و فرهنگی، امروزه زخم های دیابتی را شایع می بینیم. در ارزیابی این بیماران، قدم اول بررسی وجود نبض های دیستال می باشد. در صورت مشکل در عروق محیطی، باید در اسرع وقت با جراحان عروق مشورت شده، و مشکل عروقی برطرف شود. در زخم پای دیابتی وجود لکوسیتوز یا تب لزوما با شدت درگیری تناسب نخواهد داشت. وجود هوا در نسج نرم اطراف در گرافی ساده، علامت مهمی در جهت تععین نیاز به دبریمان جراحی می باشد. در صورت خروج چرک یا ترشحات بد بو، باید بیمار جهت دبریمان اورژانس آماده شود. جهت بررسی وجود استئومیلیت ( درگیری عفونی که به استخوان رسیده) می توان از معاینه های بالینی و بررسی عمق زخم با استفاده از پروب بهره برد. اگر شک تشخیصی وجود دارد و در گرافی علامتی دیده نمی شود ( علامت رادیولوژیک پس از حدود یک تا دو هفته نمایان می شود. ) می توان از MRI  یا اسکن هسته ای استفاده نمود. کلید درمان پای دیابتی، شستشو دبریمان مکرر است. البته کنترل قند خون، فشار خون و در صورت نیاز آنتی بیوتیک مناسب در کنترل عفونت موثر هستند.

انواع خاص زخم

انواع خاص زخم

۲- زخم شریانی

در بیماران زیر اگر زخمی وجود داشته باشد، باید اختلال شریان را مد نظر قرار دهیم:

-بیماران دارای ریسک فاکتور های اتراسکروز مثل فشار خون بالا، اختلال چربی، مصرف سیگار، جنس مذکر و غیره باشد.

-درد زمان استراحت داشته باشد.

-شبها درد بیمار بدتر شود.

-بیماران دچار اختلالات شریانی تمایل دارند پای خود را از تخت آویزان کنند. با انجام این کار خون بیشتری به اندام تحتانی خواهد رسید.

-علائم پوستی اختلالات مزمن شریانی دارند مثلا:

  • اندام تحتانی در این گونه افراد فاقد مو است و پوسته ریزی دارند.
  • مشکلات رشد و تکامل ناخن دارند.
  • پوست خشک و کمی درخشان دارند.

-زخم این گونه افراد از دیستال ترین ناحیه اندام یعنی انتهای انگشتان پا شروع می شود.

-در مواردی که آمبولی شریانی در اندام وجود داشته باشد، انگشتان پای این افراد دچار تغییر رنگ به آبی و کبودی و در نهایت انگشت پا نکروز و در اصطلاح مومیایی می شود.

سه مورد اندیکاسیون مداخله اورژانس در زخم های شریانی می باشد:

  • درد زمان استراحت
  • لنگش شدید که زندگی فرد را مختل کرده است. به طور مثال اگر بیماری زندگی فعال دارد و با زخم شدن پا، از فعالیت های روزانه خود دور مانده است، باید اقدام مناسب عروقی انجام شود.
  • گانگرون و tissue loss
  • برای دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک درمان زخم مانیکان با شماره ۰۲۱۸۸۵۴۹۱۵۴ تماس حاصل نمایید . پیج اینستاگرام کلینیک مانیکان

۳-زخم های وریدی:

در بیماران دچار نارسایی وریدی پوست متورم، پیگمانته، حالت اگزماتیک و درماتیک و قوام سفت پیدا می کند. در موارد پیشرفت نارسایی وریدی در اصطلاح لیپودرماتو اسکلروزیس رخ می دهد. پوست در این گونه بیماران دچار پیگمانتاسیون و تغییر رنگ قهوه ای می شود. اندام تحتانی ورم کرده و تیره و زخم هایی با ترشح فراوان سروز مشخصه این بیماری است. زخم های وریدی مشخصا در ۳ سانتی متری پروگزیمال قوزک داخلی رخ می دهند. درمان معطوف به بازگرداندن جریان خون وریدی می باشد.

پانسمان های فشارنده و بالا نگه داشتن اندام کلید درمان می باشد. با تمام بیماران در ارتباط با نیاز به درمان طولانی و داشتن صبر و حوصله صحبت شود. حمایت خانوادگی و مشارکت دادن آنها در درمان بیماری ضروری است.

سایر مقالات بهترین مرکز زخم در تهران :

درمان زخم پای دیابتی

تاول دیابتی

علائم زخم پای دیابتی

بهبود زخم دیابتی

مراقبت از پای دیابتی

پاسخ

6 + 10 =