اندکس پایی بازویی

اندکس پایی بازویی

اندکس پایی بازویی ، تست سریع و غیر تهاجمی است که جهت تشخیص بیماری شریانی- محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بیماری، شریان های پاها و بازو، باریک و یا مسدود می شوند. افرادی که از بیماری شریانی- محیطی رنج می برند، بیشتر در معرض ابتلا به حملات قلبی، سکته، گردش خون ضعیف و یا پا درد هستند.

در تست اندکس پایی بازویی ، فشار خون پا و بازو، اندازه گیری و با هم مقایسه می شود. هر چه شاخص به دست آمده کمتر باشد، احتمال انسداد شریان های پا، و ابتلا به بیماری های شریانی- محیطی، مشکلات مربوط به گردش خون، و یا بیماری های قلبی و سکته افزایش می یابد.

اندکس پایی بازویی

اندکس پایی بازویی

دلیل انجام تست اندکس پایی بازویی

این تست به منظور بررسی بیماری شریانی- محیطی در افراد بالای ۵۰ سال، و یا افرادی که:

  • سیگاری هستند و یا در گذشته سیگاری بوده اند
  • مبتلا به دیابت هستند
  • فسار خون بالا دارند
  • کلسترول بالا دارند

توصیه می شود. در صورت تشخیص بیماری شریانی- محیطی، این تست انجام می شود تا میزان موفقیت درمان و یا بدتر شدن شرایط نیز مشخص شود.

امادگی برای تست اندکس پایی بازویی

جهت انجام این تست، آمادگی خاصی نیاز نمی باشد. فرد بر روی تخت دراز می کشد، و پزشک با استفاده از کاف، به اندازه گیری فشار خون هر دو دست، و هر دو پا می پردازد. در این روش از دستگاه داپلر استفاده می شود که بعد از باد شدن کاف و با استفاده از امواج صوتی، پزشک قادر به شنیدن ضربان در شریان های پا خواهد بود.

این تست کاملا بدون درد می باشد، تنها ممکن است به هنگام باد کردن کاف، بیمار کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشد.

تست اندکس پایی بازویی، تنها در حد چند دقیقه طول می کشد و هیچ گونه مراقبت و اقدام خاصی بعد از تست نیاز نمی باشد.

نتایج تست اندکس پایی بازویی

عدد شاخص بر اساس تقسیم فشار سیستولی پا بر فشار سیستولی دست به دست می آید. هر چه فشار خون پا نسبت به بازو، کمتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری شریانی- محیطی افزایش می یابد.

نتایج تست، بر اساس عدد به دست آمده، به صورت زیر تفسیر می شود:

  • ۰ تا ۱٫۴٫ عدم انسداد شریان ها

در صورتی که عدد به دست آمده در این بازه باشد، هیچ گونه بیماری شریانی- محیطی و یا انسداد شریان فرد را تهدید نمی کند. اما در صورتی که دیابت دارید، و یا یکی از اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به این قبیل بیماری ها را دارد، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

  • ۹ و یا کمتر. انسداد شریان ها

در صورتی که عدد به دست آمده از ۰٫۹ کمتر باشد، نشانه ای است از باریک و مسدود شدن شریان ها در پا. هر چه این عدد کمتر باشد، شدت انسداد شریان نیز بیشتر خواهد بود.

  • بیشتر از ۱٫۴٫ تصلب شریان ها

در صورتی که عدد به دست آمده از ۱٫۴ بیشتر باشد، به معنای سفت شدن شریان ها می باشد و به هنگام واردشدن کاف، شریان ها به خوبی باد نمی شوند. در چنین شرایطی، جهت تشخیص بیماری شریانی- محیطی، سونوگرافی و یا شاخص شست پا به بازو انجام می شود، تا نسبت فشار خون بازو و شست پا اندازه گیری شود.

بسته به شدت انسداد شریان ها، اقداماتی مانند تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و یا جراحی از سوی پزشک توصیه می شود. جهت تعیین بهترین گزینه درمانی، عکس بردای هایی نیز انجام خواهد شد.

در صورتی که فرد از دیابت شدید، و یا انسداد شدید شریانی رنج می برد، تست اندکس پایی بازویی موثر نخواهد بود. در این موارد، تست اندکس بازو- شست پا انجام می شود، و میزان فشار خون شست پا اندازه گیری خواهد شد، تا نتایج بهتری حاصل شود.

برخی از خدمات مرکز درمان زخم مانیکان:

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت

پاسخ

نوزده − 5 =